+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Tevcid namazı nasıl kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tevcid namazı nasıl kılınır?

  Reklam

 2. imam
  Üye

  Cevap: tevcid namazı nasıl kılınır?


  Reklam  Cevap: Tecvid namazı diye bir namaz yoktur. Teheccüd namazı vardır.

  TEHECCÜD NAMAZI
  Arapça bir kelime olan teheccüd, hem uyumak, hem de uyanmak manalarına gelmektedir. Dinî bir kavram olarak teheccüd namazı ise, gece kılınan namaz demektir. Yatsı namazından sonra, terâvîh ve vitir namazının dışında, uyumadan veya bir süre uyuduktan sonra kalkılıp kılınan gece namazlarının tamamı için teheccüd ifadesi kullanılmaktadır.
  Hz. Peygamberin sürekli olarak devam ettiği teheccüd namazı, sevabı çok bir ibadet olup müminler için menduptur. Kur'ân-ı Kerim'de, "Gecenin bir kısmında uyanarak, sana mahsus bir nafile olmak üzere namaz kıl. (Böylece) Rabbinin, seni, övgüye değer bir makama göndereceğini umabilirsin." buyurulmaktadır (İsrâ, 17/79). Hz. Peygamber de, "Kim gece uyanır, hanımını da uyandırır ve iki rekat namaz kılarsa, Allah'ı çok zikreden erkekler ve kadınlardan yazılır." buyurmuştur (Ebû Dâvûd, Salât, 307).
  Teheccüd namazı dört veya sekiz rekat kılınabileceği gibi, iki rekat da kılınabilir. İki rekatta bir selam verilerek kılınması daha faziletlidir.

+ Yorum Gönder
tevhid namazı nasıl kılınır,  tecvid namazı,  tecvit namazı nasıl kılınır,  tecvit namazı,  tecvid namazı nasıl kılınır,  tevhid namazi nasil kilinir,  tevcid namazı