+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Evvabin namazı ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evvabin namazı ile ilgili hadisler

  Reklam

 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: evvabin namazı ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: "Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır." (Tirmizi-Salat, 431) Resulullah (s.a.s.), "Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zaman kılınır." buyurmuştur. (Müslim, Salât, 19).
  Zeyd b. Erkâm, başka bir rivâyetinde şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.s.) Kûba'lıların yanına gitti. Vardığında, onlar namaz kılıyordu. Allah elçisi, onlara, 'Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zamandır' buyurdu." (A. Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercümesi ve Şerhi IV, 2132).
  Nevevî diyor ki: «Ulemâmız, bu vaktin kuşluk namazı için en el­verişli ve faziletli olduğunu söylemişlerdir. Velev ki kuşluk namazı, gü­neşin doğmasından zeval vaktine kadar caiz olsun.»
  (796)- Hz. Enes (radıyallahu anh), "Onlar gecenin (ancak) az bir kısmında uyurlardı" (Zariyat, 17) meâlindeki âyet hakkında şu açıklamayı yaptı: "Onlar akşamla yatsı arasında namaz kılarlardı."
  Bir rivayette şu ziyâde var: "Böylece yanları yataklarından uzaklaşır." (Secde, 16). [Ebû Davud,Salât 312, (1322).]


+ Yorum Gönder