+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Peygamberimizin "Cuma namazı vaktinde işe gidip para kazananların, kazandıkları para haramdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin "Cuma namazı vaktinde işe gidip para kazananların, kazandıkları para haramdır

  Reklam
  Sual: Peygamberimiz (asv)'in "Cuma namazı vaktinde işe gidip para kazananların, kazandıkları para haramdır. Onlara bütün varlıklar ve melekler lanet eder." dediği doğru mu? Bu Hadisi şerif sahih mi? ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Peygamberimiz (asv)'in "Cuma namazı vaktinde işe gidip para kazananların, kazandıkları para haramdır. Onlara bütü


  Reklam  Cevap: Soruda yer aldığı şekilde bir hadis rivayetine rastlayamadık. Ancak eğer konu “Cuma gün ezan okunduğunda, başka işlerle uğraşmanın haram olması” ise bu konu bütün ümmetin kabul ettiği bir husustur.
  “Ey iman edenler! Cuma namazına ezan ile çağırıldığınız zaman derhal Allah’ı zikretmeye (hutbe ve namaza) gidin, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.”(Cuma, 62/9)
  mealindeki ayette, ezanla birlikte alışverişi bırakmanın vacip olduğu açıkça bildirilmiştir. Hanefilere göre, ayette söz konusu edilen ezan dışarıda okunan -ilk- ezandır. Bu ezanın okunmasıyla birlikte her tülü alışveriş tahrimen mektuhtur. Diğer mezheplere göre bu ezan cami içinde -hatip minbere çıktığında- okunan ikinci ezandır. Ve bu ezanla birlikte her türlü alışveriş haramdır.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/261-265).
  Hanefî ve Şafiî mezheplerine göre, söz konusu vakitte yapılan alışveriş tahrimen mekruh veya haram olmakla beraber, yapılan muamele, akit sahihtir.(a.g.e).

  s.i.e

+ Yorum Gönder