+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kaza namazı kılarken, ezan ve kamet getirilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaza namazı kılarken, ezan ve kamet getirilirmi?

  Reklam
  Sual: Erkek, evde, bir vaktin namazını kıldıktan sonra, o vakit ile ilgili kaza namazı kılacaksa, ezan ve gamet gerekirmi?
  Yani, bulunduğu evin yakınındaki bir camide ezan okunmuş. O kişi de, evde, diyelim ki öğlen namazını kılacak. 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat da son sünneti kıldıktan sonra, geçmişte kılamadığı, en son kazaya kalan, bir öğlen namazını kaza etmek isterse ;
  - Sadece gamet getirip, farzını mı kaza eder?
  - Hem ezan okuyup, hem de gamet getirip, sadece farzını mı kılar?
  - Hem ezan okuyup, hem de gamet getirip, 4 rekat sünneti, 4 rekat farzı ve 2 rekat son sünneti mi kılar?
  - Yoksa, nasıl davranmalıdır, izah ederseniz sevinirim.

  --------------

  Konudaki sorular tam sormak istediğim sorular ama cevaptan pek tatmin olamadım özelikle şu sorulara daha açıklayıcı cevap verirseniz sevinirim:

  Yani, bulunduğu evin yakınındaki bir camide ezan okunmuş. O kişi de, evde, diyelim ki öğlen namazını kılacak. 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat da son sünneti kıldıktan sonra, geçmişte kılamadığı, en son kazaya kalan, bir öğlen namazını kaza etmek isterse ;
  - Sadece gamet getirip, farzını mı kaza eder?
  - Hem ezan okuyup, hem de gamet getirip, sadece farzını mı kılar? ? 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Kaza namazı kılarken, ezan ve gamet getirilirmi?


  Reklam  Cevap: Ezanı işiten kişi evinde yada camide farz olan o vaktin namazını kalacağı zaman artık ezan okumaz. Sadece farza geçmeden önce kamet getirmesi yeterlidir. Farz namazlar için ezan ve kametin getirilmesi namazın şartı değildir ancak sünnettir. Bu sünnet yerine getirilmese de namazlar sahihtir geçerlidir. Bu kaza namazları içinde geçerlidir yani sünnettir. Farz namazı kıldıktan sonra kaza namazı kılacak olan kişi ezan ve kamet getirmesi uygun olsa da sadece kamet ile yetinmesi yeterlidir.

  - Farklı kaza namazları başka başka yerlerde kaza edildiği takdirde, her biri için ayrı ezan ve ikamet lazımdır.
  - Aynı yerde kaza edilirse, her biri için ayrı ayrı ezan ve ikamet daha faziletli ise de, ilk kaza namazı için ezan ve ikamet, diğerleri için sadece ikamet de yeterlidir.
  - Çok fazla kaza namazı kılacak olan kimseler için bir ezan yeterlidir ve her kaza için bir kamet getirmesi tavsiye edilmiştir.

 3. Misafir
  mahalle camiinde ezan okunmus ve namaz kilinmissa,evinizde vakit namazin farzini ve sünnetlerini kildiktan sonra,kaza namazi icin kamet getirmeniz yeterli olacaktir.kamet vaktin degil namazin sünnetidir.bu yüzden kamet getirmeden de kaza namazina niyet edip kilabilirsiniz.ancak bunu mekruh olarak gören fakihler oldugu icin kamet getirip kilmak daha efdal olacaktir.

 4. #UguR
  mumsema ressamı
  *Birden fazla kaza namazı kılacaksanız ezan okunması gereklidir.
  *Sadece bir tane kaza namazı kılacak iseniz kamet okumanız gerekmektedir.

 5. Misafir
  Biz takvime göre namaz kiliyoruz ,digelim vatinde kilamadik diger vakit girenekadar kilcagmiz namaz gecmis namaz mi olur.

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  diger vakit girenekadar kilcagmiz namaz gecmis namaz mi olur.
  bir vakti zamanında kılmamak kazaya kalmış ve büyük günah işlenmiş olur

 7. Misafir
  Evde kıldığımız vakit namazlarimizda ezan ve kamet okumamiz gerekirmi

  Camide ezan okuduktan sonra namaza duruyorum farz namazlarında ezan ve kamet sartmidir

 8. klav
  Özel Üye
  Ezan ve kamet zorunluluğu yok şart değildir. Ezan ve kamet getirmeden namaz kılabilirsin.

 9. Misafir
  camide akşam namazını cemaetle kıldıktan sonra hergün 2 vakit kaza namazı kılıyorum her namaza kamet getirmem gerekirmi

 10. arifselim
  Yönetici
  Kaza namazlarında her vakit için bir kamet getirilmesi sünnettir. Ama her kaza için bir ezan okumaya gerek yoktur. Kamet getirilmeden kılınan kaza namazları da sahihtir.

 11. Misafir
  Kardesim ogleninkiyse kaza olarak 4 rekat farzini sabahinkinde 2rekat ikindi 4 rekat akşam 3 rekat yatsı 4rekat farz artı vitr otekilerinde farzlarini kaza olarak kiliyorsun

  Bir misafir sorusu:
  Sabah namazını sünneti ile kaza edicem ezan ve kamet i sünnetten önce mi yapmalıyım yoksa farzda mı

 12. arifselim
  Yönetici
  Sabah namazı eğer aynı gün içinde kaza edilecekse ve öğle vakti girmeden aynı günü sabah namazı kaza edilecekse ancak o zaman sünneti de kılınabilir. Önce ezan, sünnet, sonra kamet ve farzı kılınır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kaza namazında kamet getirilirmi,  kaza namazlarında kamet getirilirmi,  kaza namazı kılarken kamet getirilirmi,  kaza namazinda kamet getirilirmi,  kaza namazı kamet getirilirmi,  kaza namazına kamet getirilirmi,  her kaza namazında kamet getirilirmi