+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Bir insan gusül abdesti oldugu halde Kur'an-ı Kerimi namaz abdesti almadan mealinden okuyabilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir insan gusül abdesti oldugu halde Kur'an-ı Kerimi namaz abdesti almadan mealinden okuyabilirmi?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bir insan gusül abdesti oldugu halde Kur'an-ı Kerimi namaz abdesti almadan mealinden okuyabilirmi?


  Reklam  Cevap: Gusül, bütün vücudun kuru bir yer kalmayacak şekilde tamamen yıkanmasından ibarettir. Guslün; ağza su almak (mazmaza), burna su çekmek (istinşak) ve bütün vücudu yıkamak şeklinde üç farzı vardır. Gusül sünnet ve adabıyla birlikte şu şekilde alınır:
  Gusle besmele ve niyet ile başlanır, öncelikle eller ve avret yeri yıkanır, bedenin herhangi bir yerinde kir ve pislik varsa o giderilir, sonra namaz abdesti gibi abdest alınır, fakat su birikintisi varsa ayakların yıkanmasını sona bırakılır, abdestten sonra önce üç defa başa, sonra sağ, sonra sol omuza su döküp, sonra diğer uzuvlar yıkanır. Her defasında beden iyice ovuşturulur. Her âzayı üçer defa yıkamak, suyun kullanımında aşırı davranmamak, avret yerlerini örterek yıkanmak, gusül esnasında konuşmamak, gusülden sonra çabucak giyinmek guslün belli başlı sünnet ve âdâbındandır. Abdestin âdâbı sayılan diğer güzel davranışlar gusül için de geçerlidir. (Diyanet İlmihali, c.1, s.91)
  Bu durumda gusül abdestinde vücudun tamamına su ulaştığı için abdesti bozan bir durum gerçekleşmediği sürece abdest almadan Kur’an ve meali okunabilir, namaz kılınır.
  Sakarya il mftlğü


+ Yorum Gönder