+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Normal namaz vakitlerinde sünnet rekatları yerine kaza yerine farz kılınırmı doğrumu yapıyorlar.? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Normal namaz vakitlerinde sünnet rekatları yerine kaza yerine farz kılınırmı doğrumu yapıyorlar.?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Normal namaz vakitlerinde sünnet rekatları yerine kaza yerine farz kılınırmı doğrumu yapıyorlar.?


  Reklam  Cevap: Hanefi mezhebine göre, üzerinde namaz borcu olan kimselerin, kaza namazı kılmaları beş vakit namazın farzlarından önce ve sonra kılınmakta olan revatib sünnetleri ile, teravih, duha ve tesbih namazı gibi kılınması hakkında Rasulüllah (S.A.V.)'in emir ve tavsiyesi olan namazlar müstesna- diğer nafile namazları kılmalarından efdaldir. Yani üzerinde namaz borcu olanlar, üzerimde kaza namazım var diye revatip olan sünnetleri terketmezler. Hem bu sünnetleri eda ederler, hem de fırsat buldukça vaktinde kılamadıkları namazları kaza ederler.
  Rasulüllah (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde:
  "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?" denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır.."buyurmuştur.

  Malikî, Şafiî ve Hanbeli mezheplerine göre ise namaz borcu olan kimselerin sabah namazının sünneti dışında, revatip'ten olsun, olmasın, nafile namaz ile meşgul olmaları uygun değildir. Bir an önce borçlarını kaza etmeleri gerekir.


+ Yorum Gönder
kaza namazı varken sünnet kılınırmı