+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Cuma namazı vakti derstte oluyorum namaza gidemiyorum. Ne yapmam gerekiyo. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cuma namazı vakti derstte oluyorum namaza gidemiyorum. Ne yapmam gerekiyo.

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: cuma namazı vakti derstte oluyorum namaza gidemiyorum. Ne yapmam gerekiyo.


  Reklam  Cevap: Cuma namazı kılmakla mükellef kimselerin Cuma günü öğle ezanı okununca alışverişi ve diğer bütün işleri bırakarak hemen camiye gitmeleri farzdır. Peygamber Efendimiz (SAV) Cuma namazını özürsüz olarak terk eden kimsenin kalbini mühürleneceğini haber vermektedir. Cuma suresinde Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur. “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya (namaza) koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca yeryüzüne yayılın da Allah’ın fazlından arayın ve Allah’ı çokça anın ki felah bulasınız.”
  Bazı mazeretler, Cuma namazına gitmemeyi mübah kılar ve böyle bir mazereti bulunan kişiye Cuma namazı farz olmaz. Cuma namazına gitmemeyi mübah kılan belli başlı mazeretler şunlardır. 1- Hastalık. 2-Körlük ve kötürümlük 3-Uygun olmayan hava ve yol şartları 4- Korku. Cuma namazına gittiği taktirde malı, canı ve namusunun tehlikeye gireceğine dair endişeler taşıyan kimseye de Cuma namazı farz değildir.
  Sakarya il müftülüğü


+ Yorum Gönder