+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Yanımızdaki kişi kalp krizi geçirir ise namazı bozmamız gerekir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yanımızdaki kişi kalp krizi geçirir ise namazı bozmamız gerekir mi ?

  Reklam

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Yanımızdaki kişi kalp krizi geçirir ise namazı bozmamız gerekir mi ?


  Reklam  Cevap: Namazı bozmak için farz olan durumlar 2 dir.

  1- İmdat diye bağıran bir kimseyi kurtarmak için, kuyuya düşecek a’mayı, yanacak, boğulacak kimseyi kurtarmak, yangını söndürmek için.

  2- Ana, baba, dede, nine çağırınca, farz namazı bozmak vacib olmaz, caiz olur ise de, ihtiyaç yok ise, bozmamalıdır. Nafile [sünnetler dahi] ise, bozulur. Bunlar, imdat isterse, farzları da bozmak lazım olur. Namaz kıldığını bilerek çağırıyorlarsa, nafileyi de bozmayabilir, bilmeyerek çağırdılarsa, bozması lazımdır.

  Yanımızdaki kişi kalp krizi geçiriyorsa o anda imdada yardıma ihtiyacı var demektir. Namaz bozulup o kişiye yardım edilir. Unutmayın ki,


  “İşte bundan dolayı İsrâiloğulları'na şöyle yazmıştık: "Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olmaksızın kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir canı kurtarırsa bütün insanların hayatım kurtarmış gibi olur." Şüphesiz peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler. Ama bundan sonra da onların çoğu yeryüzünde taşkınlık göstermektedirler.” (Maide, 5/32)


+ Yorum Gönder