+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz nasıl kıldırılır ayrıntılı bir şekilde bilgilendirirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz nasıl kıldırılır ayrıntılı bir şekilde bilgilendirirmisiniz?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Namaz nasıl kıldırılır ayrıntılı bir şekilde bilgilendirirmisiniz?


  Reklam  Cevap: Namazı cemaatle kılanlar şu şekilde hareket ederler:

  1) Cemaatten her biri imama uymaya niyet eder, mesela; "Niyet ettim bugünkü sabah namazının farzını edaya, uydum şu imama" diye niyette bulunur. Sonra imam ellerini kaldırır ve açıktan "Allahu ekber" diyerek namaza başlar. Cemaat de ellerini kaldırarak gizlice "Allahu ekber" deyip imam ile birlikte namaza başlarlar, imam ve cemaat "Sübhaneke..."yi gizlice okurlar, sonra cemaat susar, imam gizlice "Eüzü" ve "Besmele" okur, kıraatte bulunarak namazı şu şekilde kıldırır:
  Sabah namazı ile akşam ve yatsı namazlarının ilk ikişer rekatlarında ve vitir namazının her üç rekatında, cuma ve bayram namazlarının bütün rekatlarında Fatiha ile ilave edeceği ayetleri açıktan yani cemaatin işitebileceği bir sesle açık olarak okur, diğer tekbirleri tesmi'leri (semiallahü limen hamideh) sözünü ve selamları açıktan yapar. Akşam namazının üçüncü ve yatsı namazının üçüncü ve dördüncü rekatlarıyla, öğle ve ikindi namazlarının bütün rekatlarında tekbirleri, tesmi'leri ve selamları açıktan, "Sübhaneke" ile kıraati gizlice okur.

  2) İmam, sabah namazının ilk rekatında okuyacağı ayetleri, ikinci rekatta okuyacağı ayetlerden ikide bir oranında uzun bulundurmalıdır. Bu bir sünnettir. Bu, cemaatin ilk rekata yetişmesine yardımcı olur

  3) Cemaat, tekbirleri gizlice alırlar, imam rükudan kalkarken, açıktan "Semiallahu limen hamideh" ve gizli olarak da "Rabbena ve lekel-hamd" der. Ebu Hanîfe'den başka bir rivayete göre, imam "Rabbena ve lekel-hamd" demez. Cemaat de gizlice yalnız "Allahümme Rabbena ve lekel-hamd" yahut "Rabbena lekel-hamd" der ve imam ile beraber gizlice rükuda üç kere "Sübhane Rabbiyel-azîm (yüce olan Rabbimi her türlü eksiklikten tenzih ederim)" secdelerde de, üçer kere "Sübhane rabbiyel-a'la (En yüce olan Rabbimi her türlü eksiklikten tenzih ederim)" derler.

  4) İmam ile cemaat birinci oturuşlarda yalnız "et-Tehiyyat'ı ikinci oturuşlarda, "et-Tehiyyat" ile beraber, "Salli-Barik" ve "Rabbena atina..." dualarını gizlice okurlar. imam önce sağ tarafa, sonra da sol tarafa açıktan selam verince, cemaat de bu şekilde birlikte gizlice selam verir. İmam açıktan okuduğu Fatiha'nın sonunda gizlice "Amîn" diyeceği gibi, cemaat de gizlice "Amîn" derler.

  5) İmam selam verdikten sonra, müezzin açıktan "Allahümme ente's-Selamu ve minke's-Selamu tebarekte ya zel-celali vel-ikram" der. Sünnet varsa kılar, daha sonra Hz. Peygamber'e salatü selam getirilir. Ya müezzin sesle veya imam ile cemaatten her biri gizlice "Ayetel-kürsî"yi okur, otuz üçer kere "Sübhanallah", "Elhamdü lillahi", "Allahu ekber" derler. Bunların bu sayısı, sağ elin parmakları ile tespit edileceği gibi, tesbih taneleriyle de tespit edilebilir. Elverir ki bir yanlışlık yapılmasın.

  6) Yukarıdaki şekilde, 33'er kere tesbih, hamd etme ve tekbirden sonra müezzin sesle; "la ilahe illallahü vahdehu la şerike lehu, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve ala külli şey'in kadîr, Sübhane Rabbiyel-aliyyula'lal-vehhab" der, bütün cemaat de iki elleriyle yüzlerini teberrüken meshederler.
  Tek başına namaz kılanlar da bunları okurlar. Bütün bunlar namazın müstehaplanndan olup, bunlara riayet edenler büyük ecre nail olurlar.

  7) Namazların vakit, rükün ve rekatlarına riayet edilerek kılınması, Hz. Peygamber'den tevatüren nakledilmiş olup, bu konuda ayrıca yüzyıllardan beri ümmetin icmai meydana gelmiştir. Resulullah (s.a.s); "Beni nasıl namaz kılar görürseniz, siz de böylece namaz kılınız" diye emretmiştir. .Bu yüzden Hz. Muhammed (s.a.s)'in kılmış olduğu namazlara aykırı düşen bir namaz İslam dini nazarında geçerli bir namaz sayılmaz.


 3. Misafir
  çok teşekkürler çok güzel olmuş elinize sağlık ilkten bulamamıştım bu yazıyı

 4. Misafir
  Allah razı olsun emeği geçenlerin eline sağlık

  Maşallah cok guzel bi anlatm olmus Rabbim razı olsun

 5. Misafir
  Allah razı olsun emeğine sağlık. Yüce Allah cümlemizi kabir azabından korusun inşallah

 6. Misafir
  Allah razi olsun guzel anlatim olmus

  Çok teşekkür ediyorum size çok güzel hazırlamışsınız☺

 7. Misafir
  tşk ederım çok güzel faydalandım bızlerı aydınlattığınız için şükran larımı arz ederim

 8. Misafir
  Namaz kıldırmak isteyen mutlaka ilmihalden imamlık bilgilerini okumalı

 9. Misafir
  Kardeş daha detaylı olabilirdi.Emek vermişsin ya yeter

 10. Misafir
  Selamınaleyküm arkadaşlar hoca Nasıl niyet edecek onu yazmamışşınız Onu da öğrenmek mümkünmü

 11. mum
  Administrator

  imam nasıl namaz kıldırır

  hoca Nasıl niyet edecek

  İmam niyet etme şekli:
  Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının 2 rekat farzını kıldırmayaNiyet ettim Allah rızası için sabah namazının 2 rekat farzını kılmaya imam olarak

  iki şekilde caiz.


 12. Misafir
  Allah razı olsun ,aklımdan Nasıl bir anlatım tarzı geçiyorsa o şekilde anlatmışsınız,teşekkür ederimm ağzınıza sağlık

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
namaz nasıl kıldırılır,  akşam namazı nasıl kıldırılır,  cemaate namaz nasıl kıldırılır,  namaz nasil kildirilir,  yatsı namazı nasıl kıldırılır,  imam nasıl namaz kıldırır,  imamlık nasıl yapılır