+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Yatsı namazının ilk sünnetinde zammı sureler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yatsı namazının ilk sünnetinde zammı sureler

  Reklam
  Sual: yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekatta ve dördüncü rekatında zammı sure unutulup öylece oturulup selam verildikten sonra farza geçilip, farz kılınırken hatırlanırsa, ilk sünnet tekrarlanılacakmı. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yatsı namazının ilk sünnetinde zammı sureyi okumayı unutan ne yapması gerekir?


  Reklam  Cevap: Farz ve sünnet namazların üçüncü ve dördüncü rekatlarında Kuran'dan kıraatta bulunmak gerekir. Farzlarda sadece fatiha, sünnetlerde ise hem fatiha hem de zammı sure okunur. Bu meseleler fıkıh kitaplarında detaylı olarak bulunmaktadır. Vehbe Zuhaylinin Dört mezhebe göre İslam Fıkhı eserinden araştırma yapabilirsiniz.

  Fâtiha`ya ilâveten kısa bir sûre veya buna denk üç kısa âyet yahut da uzun bir tek âyet okumak vaciptir. Zamm-ı sûre veya bir miktar ayet okumak farz namazların sadece ilk iki rek`atinde olur. Nâfile namazlarda ise, bütün rek`atlarda Fâtiha`ya ilâveten sûre okunur. Diğer mezheblerde zamm-ı sûre sünnettir.

  Zammı sure okumayı unutan kimse namazın sonunda sehiv secdesi yapar. Zammı sureyi kasten terkedenin namazı iade etmesi gerekir.


 3. stajer imam
  الإمام المتدرب
  Hanefi Mezhebinde,

  İkindiden evvel dört rekât kılınır. Eğer dilerse ikindiden evvel iki rekât olarak kılabilir.
  yatsı namazından önce dört, yatsıdan sonra dört, isterse iki rekât kılabilir.


  Nafile namazın ve vitr-i vacibin bütün rekâtlarında kıraat (oku-mak) vaciptir.


+ Yorum Gönder