Konusunu Oylayın.: Yatsı namazı cemaatle nasıl kılınır?

5 üzerinden 3.90 | Toplam : 10 kişi
Yatsı namazı cemaatle nasıl kılınır?
 1. 04.Ekim.2011, 23:40
  1
  Misafir

  Yatsı namazı cemaatle nasıl kılınır?


  Yatsı namazı cemaatle nasıl kılınır? Mumsema Yatsı namazı cemaatle nasıl kılınır? Cemaat olarak yatsı namazı nasıl kılındığı hakkında bilgi verir misiniz ?


 2. 04.Ekim.2011, 23:40
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Yatsı namazı cemaatle nasıl kılınır? Cemaat olarak yatsı namazı nasıl kılındığı hakkında bilgi verir misiniz ?


  Benzer Konular

  - Yatsı namazı nasıl kılınır resimli anlatım

  - Seferi yatsı namazı nasıl kılınır?

  - Yatsı Namazı nasıl kılınır ? (Hanefi)

  - Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Kaç Rekattır

  - Yatsı namazı nasıl kılınır şafii mezhebinde?

 3. 05.Ekim.2011, 23:24
  2
  maydın
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 14.Mayıs.2007
  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 1,165
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 13
  Bulunduğu yer: iskenderun

  Cevap: Yatsı namazı cemaatle nasıl kılınır?
  Yatsı namazının farzı cemaatle nasıl kılınır

  İmama uyan bir kimse, yani muktedî, imam tekbir aldıktan sonra, o da tekbir alarak namaza durur. Yalnız Sübhâneke`yi okuyup sükût eder. Fâtiha ve başka âyet okumaz. İmam rükû`a gittiği zaman, o da rükû`a gider. Rükû`daki tesbihleri söyler. İmam rükû`dan Semiallahü limen hamideh diyerek doğrulduğunda ise, Rabbenâ lekel-hamd der. Secdeye gittiklerinde de secde tesbihlerini okur. 3 veya 4 rek`atlı namazların ilk oturuşunda sadece Tehıyyât okunur. Son oturuşta ise, Tehıyyât ile beraber salâvat ve dualar okunarak imamla birlikte selâm verilir. İmama uyan kimsenin, onun arkasında Fâtiha ve zamm-ı sûre okuması tahrîmen mekruhtur. Çünkü imam cemaata riyaseten okumaktadır. İmamın okuması cemaatın okuması yerine de geçer. Nitekim hadîs-i şerîf`te de bu husus sarahaten belirtilmiştir. Ancak İmam-ı Muhammed, imamın kırâeti âşikâre yaptığı namazlarda cemaatın okumasını mekruh görmüşse de, imamın gizli okuduğu yerlerde cemaatın da okumasını câiz görmüştür. 4. 05.Ekim.2011, 23:24
  2
  Özel Üye  Yatsı namazının farzı cemaatle nasıl kılınır

  İmama uyan bir kimse, yani muktedî, imam tekbir aldıktan sonra, o da tekbir alarak namaza durur. Yalnız Sübhâneke`yi okuyup sükût eder. Fâtiha ve başka âyet okumaz. İmam rükû`a gittiği zaman, o da rükû`a gider. Rükû`daki tesbihleri söyler. İmam rükû`dan Semiallahü limen hamideh diyerek doğrulduğunda ise, Rabbenâ lekel-hamd der. Secdeye gittiklerinde de secde tesbihlerini okur. 3 veya 4 rek`atlı namazların ilk oturuşunda sadece Tehıyyât okunur. Son oturuşta ise, Tehıyyât ile beraber salâvat ve dualar okunarak imamla birlikte selâm verilir. İmama uyan kimsenin, onun arkasında Fâtiha ve zamm-ı sûre okuması tahrîmen mekruhtur. Çünkü imam cemaata riyaseten okumaktadır. İmamın okuması cemaatın okuması yerine de geçer. Nitekim hadîs-i şerîf`te de bu husus sarahaten belirtilmiştir. Ancak İmam-ı Muhammed, imamın kırâeti âşikâre yaptığı namazlarda cemaatın okumasını mekruh görmüşse de, imamın gizli okuduğu yerlerde cemaatın da okumasını câiz görmüştür.


+ Yorum Gönder