+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kadına ev içinde başını örtmesi ve namaz kılması hususunda baskı uygulanır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadına ev içinde başını örtmesi ve namaz kılması hususunda baskı uygulanır mı?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Kadına ev içinde başını örtmesi ve namaz kılması hususunda baskı uygulanır mı?


  Reklam  Cevap: Kadının, evde yalnızken veya kendisine namahrem bir kişi olmadığı zaman baş açık durması caizdir. Bu bakımdan böyle bir şey günah olmadığı için ev içinde başını örtmesi hususunda baskı yapmak da doğru olmaz.

  Namaz hususunda ise, eşinize ikazda bulunmanız gerekir. Kadın eğer namaz kılmıyorsa, kocası ona nasihatta bulunur. Ona namazın hükmünü ve ehemmiyetini anlatan eserler okutmaya ve iyi hatipleri dinletmeye çalışır

  Bunu yaptığın halde bir türlü yola gelmezse, ebedî hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı biraz sert davranmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalması gerekir. Bununla da yola gelmezse vazifesi sona ermiş olur. Artık vebal kendisine aittir.

  Erkek, kadın namaz kılmadığı için onu dövmesi ise doğru değildir.

  Böyle bir kadını boşamak icab etmez. Özellikle yuva kurup çocuk sahibi olduktan sonra boşamaya baş vurmak çok acıdır. İslâm dininde iyi olmazsa da Hristiyan ve Yahudi bir kadınla evlenmek caiz olduğuna göre, fasike bir Müslüman hanım ile evlenmek elbette caiz olacaktır. Fasıke bir kadın Yahudi ve Hristiyan bir kadından çok üstündür.


+ Yorum Gönder