+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden İntihar eden imanını kaybetmiş olur mu, cenaze namazı kılınır mı? Adam öldüren kişi ebedi cehennemde mi kalır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İntihar eden imanını kaybetmiş olur mu, cenaze namazı kılınır mı? Adam öldüren kişi ebedi cehennemde mi kalır?

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: İntihar eden imanını kaybetmiş olur mu, cenaze namazı kılınır mı? Adam öldüren kişi ebedi cehennemde mi kalır?


  Reklam  Cevap: Kalbinde iman bulunan ve bu imanla ölen herkesin Cehennem’e girse bile sonunda Cennet’e gireceğini bildiren hadisler vardır. (Buhari, Tevhid 19, 31, 36, 37; Müslim, İman 322, 334; Muvatta, 1/212; ayrıca İbrahim Canan Beyin Kütüb-i Sitte tercümesine de bakabilirsiniz.)

  Cennete girmenin ilk şartı iman etmektir. İmanlı bir insan günahkar olursa cezasını çektikten sonra cennete gidecektir. İnsanın başına gelen her türlü sıkıntı, hastalık ve musibetler günahının azalmasına bir sebeptir.

  Ayetlerde ebedi cehennemde kalacağı belirtilenler kafirlerdir. Ancak salih amel eksiği olanların da bunların cezasını çekeceği malumdur.

  Bakara suresindeki 82. ayette, iman edenler ve salih amel işleyenler hariç diyerek, cehennemde ebedi kalacak olanların iman etmeyenler olduğu açıkça belirtilir.

  "Hayır, durum hiç de öyle değil. Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimseler var ya, işte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, İşte onlar da cennetliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır." (Bakara Suresi, 81- 82)


+ Yorum Gönder