+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Selati vitir namazı nasıl kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Selati vitir namazı nasıl kılınır?

  Reklam

 2. imam
  Üye

  Cevap: Selati vitir namazı nasıl kılınır?


  Reklam  Cevap: Vitir Namazı
  Üç rekattan ibaret olan vitir namazı da şöyle kılınır: Önce o günün vitir namazını kılmaya niyet edilir. "Allahu Ekber" denilerek namaza başlanır. Sübhaneke okunduktan sonra "Eûzü Besmele" çekilerek Fatiha okunur. Arkasından bir mikdar daha Kur'an-ı Kerîm okunur. Açıklandığı şekilde rükû ve secdelere gidilir. Sonra ikinci rekata kalkılır ve yalnız besmele ile Fatiha suresi ve bir mikdar daha Kur'an-ı Kerîm okunarak yine rükû ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur. Bu oturuş birinci ka'dedir. Bunda yalnız "Tahiyyat" okunur. Ondan sonra "Allahu Ekber" denilerek üçüncü rekata kalkılır. Bunda da yalnız Besmele ile Fatiha ve bir mikdar daha Kur'an-ı Kerîm okunarak daha ayakta iken eller kaldırılıp "Allahu Ekber" diye tekbir alınır. Tekrar eller bağlanıp ayakta "Kunut" duası okunur. Sonra "Allahu Ekber" diye rükû ve secdelere gidilir. Ondan sonra oturulur. Bu da son oturuşdur. Bunda da bildiğimiz gibi "Tahiyyat ile Salavatlar" ve "Rabbenâ âtinâ" duası okunarak iki tarafa selam verilir.

  İmam Şafiî'ye göre, vitirde Kunut duasını okumak, ramazanın son yarısına mahsustur ve rükûdan kalkınca, okunur. Şafiî'lere göre vitir namazının en azı bir rekat, en çoğu da on bir rekâttır.

 3. Misafir
  teşekkür ederim işime yaradı

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Salati vitir - vitir namazı kılınışı
  Hanefi mezhebine göre, Vitir namazı, vaciptir. Akşam namazı gibi üç rekâttır.
  Rekâtlar arasında selâm verilmez ve her rek'âtta "Fatiha" ile beraber ilâve sûre okunur.
  Üçüncü rek'âtta ruküdan önce kunût yapılır:
  Eller (Başlangıçta olduğu gibi) yukarı kaldırılır ve "Tekbîr" alınır. Sonra kunût duaları okunur.
  Vitirden başka hiç bir namazda kunût yapılmaz. 5. Misafir
  Salat-ı vitir namazını kunut dualarını bilmiyorsam nasıl kılacağım

 6. miroğlu
  Devamlı Üye
  Salat-ı vitir namazını kunut dualarını bilmiyorsam nasıl kılacağım
  Kardeş bilmiyorsanız biran önce öğrenebilirsiniz
  ondan sonra namazını kılabilirsiniz
  zor bir şey değildir


 7. Misafir
  Ogrenene kadar ki surede salli barikleri okuyabilirsiniz

 8. Misafir
  Konut duaların bilmeyenler “Rabbenâ âtina fi’d-dünyâ haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve qınâ azâbe’n-nâr”*(Bakara, 2/201) duasını okuyabilirler. Anlamı: “Rabbimiz! Bize bu dünyada güzellik ver, Ahirette de güzellik ver. Bizi o ateşin azabından koru!”

  Bunu da bilmeyenlerin üç defa;*“Allâhümmağfirlî*(Allah’ım beni bağışla)” veya üç defa; “Ya Rabbî (Ey Rabbim)” demeleri câizdir.

 9. Misafir
  “Rabbenâ âtina fi’d-dünyâ haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve qınâ azâbe’n-nâr”*(Bakara, 2/201) duasını okuyabilirler. Anlamı: “Rabbimiz! Bize bu dünyada güzellik ver, Ahirette de güzellik ver. Bizi o ateşin azabından koru!”

  Bunu da bilmeyenlerin üç defa;*“Allâhümmağfirlî*(Allah’ım beni bağışla)” veya üç defa; “Ya Rabbî (Ey Rabbim)” demeleri câizdir.

 10. Misafir
  Selati vitirde kunut duası okumayı unutsan namaz bozulurmu

 11. Şem'a
  YÖNETİCİ
  namaz bozulurmu
  selati vitir namazı bozulmaz

+ Yorum Gönder
selati vitir,  selati vitir namazı nasıl kılınır,  selati vitir nasıl kılınır,  selati vitir namazı,  selati vitir namazının kılınışı,  selati vitir namazi nasil kilinir,  selati vitir namazı nedir