+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kuruyan meni elbiseye temas etse o elbiseyle namaz kılınabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuruyan meni elbiseye temas etse o elbiseyle namaz kılınabilir mi?

  Reklam
  Sual: Geceleyin ihtilam olunması sonucu, meni yatağa da bulaştı...
  Bu meni kuruduğu vakit, bir elbiseye temas etse o elbiseyle namaz kılınabilir mi?

  Veyahut ne yapmak gereklidir? ? 2. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Kuruyan meni elbiseye temas etse o elbiseyle namaz kılınabilir mi?


  Reklam  Cevap: Meni ve mezi necistir. Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.
  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.
  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünseyok edilmesi sünnettir.
  İnsanların kurumuş olan menileri ise ovalamakla temizlenebilir.
  Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir. Bununla beraber elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.
  Mezi ve vedi de meni gibidir.
  Selam ve dua ile…

+ Yorum Gönder
meninin kuruması