+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Zina eden kişinin namazı kabul olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

 2. 2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Zina eden kişinin namazı kabul olur mu?


  Reklam  Cevap: Tövbenin önündeki en büyük engellerden biri ümitsizliktir. O aşılmadan hidayet güneşine ulaşılamaz. Ümitsizlik hastalığına yakalanan kişi kendini karanlığa mahkûm eder. Korkudan günahları ile yüzleşmez, yarasanın ışıktan kaçtığı gibi tövbeden kaçar. Hâlbuki "... Rabbinin rahmetinden delalette olanlardan başka kim ümidini keser?" (Hicr suresi, 15/56)

  Sahabinin büyüklerinden Ebû Hüreyre anlatıyor:

  "Bir gün Mescid-i Nebevî'de oturuyordum. Bir hanım yanıma yaklaştı, oldukça üzüntülü ve sıkıntılıydı. Utana sıkıla:
  - Ben zina ettim. Bu zinadan bir çocuğum oldu. Korktum, kimsenin durumumu öğrenmemesi için onu öldürdüm.

  Buna rağmen hala tövbe edebilir miyim, diye sordu. Şaşkın bir o kadar da kızgındım:

  - Gözü aydın olmayasıca, iyiliğe ulaşamayasıca, hayır tövbe edemezsin, diye çıkıştım. Kadın büyük bir üzüntü ve pişmanlık içinde yanımdan ayrıldı. Dışarı çıktığında bütün kalbi ile içtenlikle Rabbine yalvarmaya başladı.

  Sabah olunca namaz kıldıktan sonra doğruca Allah Resûlü (s.a.s.) yanına gittim. Fetva isteyen hanımdan bahsettim. Kadının bana söylediklerini ve benim ona verdiğim cevabı anlattım. Allah Resûlü (s.a.s.):
  - Ne kadar yanlış söylemişsin. Sen hiç "... Ancak tövbe eden, iyi ameller işleyenler hariç, Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlayıcıdır, merhametlidir." (Furkan suresi, 25/70) ayetini okumuyor musun, buyurdu.
  Büyük bir hata yaptığımı anlamıştım. Üzüntü içinde mescitten ayrıldım. Medine sokaklarına daldım. Bütün evleri tek tek arayıp, kadını bulmaya çalıştım. Hiçbir yerde yoktu. Uzun süre aramama rağmen bir türlü bulamadım. Bir kötülüğe sebep olmaktan korkuyordum. Büyük bir kaygı ve endişe içinde geri döndüm.

  Hanım kendisini aradığımı öğrenmiş olacak ki ertesi gün tekrar yanıma geldi. Kadını karşımda görünce çok sevindim. Allah Resûlü (s.a.s.) ile aramda geçen konuşmayı anlatıp ayet-i kerimeyi okudum. Sevinçten gözleri parıldayan hanımın üzerinden büyük bir yük kalkmıştı. Çocuklar gibi seviniyordu.
  - Benim için çıkış yolu yaratan Allah'a hamd olsun, diyerek, büyük bir heyecan, samimiyet ve sevinç ile secdeye kapandı." (İbn Kesîr, Tefsir, 3/408)
  BUGÜN GAZETESİ/ALİ İHSAN ER

  RAHMETİMDEN ÜMİT KESMEYİN

  39/53-54: De ki : Ey günah işlemekte haddi aşarak kendilerine zulmetmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O; çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Öyle ise azap yakanıza yapışmadan Rabbinize dönüp O'na teslim olun. Sonra size yardım edilmez.
  23/118: Şöyle yakar: Rabbim! Affet, merhamet et, Sen merhametlilerin en hayırlısısın.

  İslâm bilginleri bu ayeti, kulun işlemiş olduğu en büyük günahlarını bile affedebileceğinin müjdesi olarak görmüşlerdir. Bu suça teşvik değil, insanların en kötü şartlarda bile Cenâbı Allah'a sığınmak sureti ile af edilebileceklerinin bir kanıtıdır. Şu halde bütün günahlar, hatta şirk (Allah'a ortak koşma) bile Yüce Yaratıcı'nın sonsuz rahmetinin lütfu olarak tövbe ile affedilmektedir.
  Nisa 4/116: " Doğrusu, Allah Kendine şirk koşulmasını asla bağışlamaz..."
  ayetinin hüküm ihtiva etmesi, kulun af dilemediği takdirdedir. Yoksa tövbe edildiği zaman Cenâbı Allah'ın affetmeyeceği hiçbir günah yoktur. Ancak kul, aynı suçu bir daha tekrarlamamalıdır.


  TÖVBELERİ ASLA KABUL EDİLMEZ

  3/90: İmanlarının arkasından inkâr yoluna sapmış, sonra da inkârlarında daha da azıtmış kimselerin tövbeleri asla kabul edilmez. Onlar sapıkların ta kendileridir.

  İman ettikten sonra; nankörlük ederek hak ve hakikatten, İslâmiyet yolundan sapanlar ve sonra inkârlarında daha da ileri gidenler için sonsuz kurtuluşlarını sağlayacak tövbe yolu onlara tamamiyle kapatılır. Çünkü onlar, ne yaptığını bilmeyen sapıklardan başkası değildir. Kur'ân inkâr etmeyi adet haline getirenler için kalbin mühürlenmesi ifadesini kullanmaktadır.

  Araf 7/101: "... Allah, inkar etmeyi adet haline getirenlerin kalblerini işte böyle mühürler. "

 3. 3
  Misafir
  Tövbe edin hiç birşey sizi namazdan alıkoymasın

 4. 4
  Misafir
  insanların ümitlerini kıramazsın Allah çokça affedendir. sen dahil hiç kimse kimseye namazdan vazgeç diyemezsin onun vebalinin altına giremezsin ALLAH YOLUNU KAYBETMİŞ HERKESE YOLDAŞ OLSUN AMİN.

 5. 5
  Misafir
  RAHMETI bol olan ALLAH dir inanarak icten tevbe et kardesim insallah kabul olur...

 6. 6
  Misafir
  zina yapan insan namaz kılabilir, çünkü namazın sevabi ayri Allah namazi Kurani zinayi farklı değerlendiriyor . Bu yüzden kimseye gitme yapma bi günah isledin daha dönüsü yok demek bence çok yanlış

 7. 7
  Misafir
  Ey günah işlemekte haddi aşarak kendilerine zulmetmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O; çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Öyle ise azap yakanıza yapışmadan Rabbinize dönüp O'na teslim olun. Sonra size yardım edilmez.

 8. 8
  Misafir
  Zina eden kişinin namazı kabul olur. İşlediği suç yüzünden günah işlemiş olur. onun cezası ayrı olarak verilecektir.

 9. 9
  Misafir
  Bana dua edin, sadece Allah rızası icin dua edin, yuvam yıkılacak.

 10. 10
  Misafir
  Kurban olduğum Rabbim yuvana da kalbine de huzur ve iman gucu versin. Hicbir zaman Rabbimden umit kesilmez sen de sakın umidini kesme tevbe et ve Rabbimize sigin. Allah yar ve yardimcin olsun kardesim. Rabbim yuvani tez zamanda kurtarsin.

 11. 11
  Misafir
  Rabbim hepimizi affetsin cok büyük günah nasi kurtulurz rabbime her gün dua ediym kurtar beni diye

 12. 12
  Misafir
  Mümin kardeşlerim duaya çok ihtiyacım var başım büyük belada Allah rızası için msjı gören dua etsin

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

zina yapanın tövbesi

zina yapanın namazı kabul olur mu

zina edenin namazı kabul olur mu

zina edenin tövbesi kabul olurmu

zina yapanin namazi kabul olurmu

zina yapanın tövbesi kabul olurmu

zina yapanın namazı kabul olurmu