+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden 4 rekatlı farzlı namazı 5 rekat veya 3 rekat kılarsak ne yapmalıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cevap: 4 rekatlı farzlı namazı 5 rekat veya 3 rekat kılarsak ne yapmalıyız?

  Reklam
  Cevap: 4 rekatlı farzlı namazı 5 rekat veya 3 rekat kılarsak ne yapmalıyız? isimli yazı www.Mumsema.com

  4 rekat farz namazda son oturusta tahiyyat okuyup unutarak 5.cı rekata kalkarsa ne yapmak lazım

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: 4 rekatlı farzlı namazı 5 rekat veya 3 rekat kılarsak ne yapmalıyız?


  Reklam  Dört rekatlı namazın sonunda teşehhüt miktarı oturduktan sonra yanılır da beşinci rekate kalkacak olursa, bu durumda henüz secde yapmadan hatırlayarak oturup selam verirse, namazı tamamdır, ancak Yanılma Secdesi yapması gerekir. Ama beşinci rekati secdeyle bağladıktan sonra hatırlarsa, artık dönüp oturmaz, belki bir rekat daha ilave ederek altı rekat kılar, oturup selam verdikten sonra yanılma Secdesi yapar.

 3. Misafir
  4 rekatli namazda 2nci rekatta oturmadan 3 rekata kalkilirsa ve tekrar 2nci rekat kilarsa namaz bozulur mu?

 4. mum
  Administrator
  2. rekatta tahiyatta oturmadan kalkan artık geri dönemez ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.

 5. Misafir
  4 rek at lik bir öğle namazı sünnetinde 3. rek atte zammı sure okumayı unuttum.(Öğle namazı farzını kıldığımı zannettim.)

  4. rek'at e kalktım ve sünnet kıldığımın farkına vardım.Ve fatihadan sonra zammı sure okudum.

  Namazın sonunda sehiv secdesi yaparak tamazı tamamladım.

  Acaba doğru mu yaptım?

  Yanlış ise ne yapmam gerekirdi?

  Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

 6. arifselim
  Yönetici
  Hanefi mezhebine göre zammı sure okunması gereken yerlerde okumamak sehiv secdesi gerektirir. Bu şekilde yaptığın doğrudur. Allah kabul etsin.

 7. Misafir
  Ogle namazinin son sunnetinde rabbene atinadan sonra rabbenagfirli duasini okumayi unutup selam verdim...yaptigim hatanin farkina varip son sunnete tekrar niyet edip tekrardan kildim ..namazim kabul olmus mudur...vakit gecmeden crvap gelirse cok sevinirim..Allah razi olsun..

 8. arifselim
  Yönetici
  Bu hata namazı bozmaz ve sehiv secdesi bile gerektirmez. Oturuşta Rabbena dualarını okumak sünnettir. Hiç okunmasa bile namaza hiç bir zararı yoktur.

 9. Misafir
  Hanefi mezhebıne gore sehıv secdesı, farzın sadece tehırınde vacıbın ıse terk ve tehırınde gerekır. Zammı sure namazda farz oldugu ıcın ve yapılmadığı icin namaz eksık rukunla kılınmıs olur kı sehıv (unutma) secdesi kurtarmaz. Yıne de sız bılırsınız. Allah kabul eylesın.

  -----------------

  şafii mezhebine gore 4 rekatlik namazin 3. rekatinda oturursak ne yapmaliyiz

 10. mum
  Administrator
  Şafii ve hanefiye göre bu durum değişmez.
  3. rekatta oturan hatırladığı anda kalkmalı ve namazın sonunda sehiv secdesine gitmelidir.

 11. Misafir
  Farz namazını dördüncüde oturmayıp beşincisi kalkarsak tekrarlamak gerekir mi
  Ahmet bilgiç

 12. arifselim
  Yönetici
  Ahmet bilgiç kardeşim. Eğer yukarıdaki cevaplara bakacak olursanız aynı soruları tekrar sormanıza gerek kalmaz. Böylece siz hızlı cevabınızı da almış olacaksınız. Sorunuzun cevabı şöyledir:

  - Dört rekatlı namazın sonunda teşehhüt miktarı oturduktan sonra yanılır da beşinci rekate kalkacak olursa, bu durumda henüz secde yapmadan hatırlayarak oturup selam verirse, namazı tamamdır, ancak Yanılma Secdesi yapması gerekir.

  - Ama beşinci rekati secdeyle bağladıktan sonra hatırlarsa, artık dönüp oturmaz, belki bir rekat daha ilave ederek altı rekat kılar, oturup selam verdikten sonra yanılma Secdesi yapar.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
namazda fazla rekat kılmak,  4 rekatlık namazı 3 rekat kılmak,  4 rekatlık namazı 5 rekat kılmak,  namazda 5. rekata kalkmak,  namazda rekatı fazla kılarsak,  farzı 5 rekat kılmak,  farz namazını 5 rekat kılmak