+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Ahber namazı diye adlandırılan nafile namaz nasıl kılınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ahber namazı diye adlandırılan nafile namaz nasıl kılınır

  Reklam
  Sual: Bir kaç yerde duydum ve okudum ahber namazını kılan Hz.Muhammed(s.a.v) efendimizi rüyasında görür diye buyuruyor Hz.Ömer(r.a) aynı şekilde Hz.Ali(r.a) de...Bu namaz nasıl kılınır Hz.Ömer ve Hz.Alinin bu sözleri gerçek midir yoksa birileri mi sonradan uydurmuş.Ehli sünnet alimleri bu konuda bi ittifaka varmışlar mıdır? internette en güvendiğim site bu site olduğu için buradan araştırıp öğrenmek istiyorum yardım edenlerden Allah(c.c) razı olsun şimdiden. ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ahber namazı diye adlandırılan nafile namaz nasıl kılınır


  Reklam  Cevap: Abher veya Abhür namazı, dört rekatlık nafile bir namazdır.
  İkinci rekatta, oturulunca Ettehıyyatüden sonra salli barik okunur. Her rekatta bir Fatiha, on defa Kadir suresi okunur. Sonra rükudan önce, 15 defa Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber tesbihi okunur, sonra rükua varılır, rükuda 3 defa Sübhane rabbiyel azim dendikten sonra 3 defa yukarıdaki tesbih okunur. Sonra doğrulup, kavmede, yani ayakta iken aynı tesbih 3 defa daha okunur. Secdeye varılır, 3 Sübhane Rabbiyel aladan sonra, aynı tesbih 5 defa okunur. Daha sonra ikinci secdeye gidilir. İki secde arasında tesbih okunmaz.

  Diğer 3 rekat da böyle tamamlanır. Selamdan sonra konuşmadan Kadir suresi on defa okunur. Sonra aynı tesbih 33 defa okunup Cezallahü Muhammeden anna ma hüve ehlühü denir.

  Hazret-i Ömer, (Bir mümin, Abher namazını kılıp da Resulullahı rüyasında görmezse, ben Ömer değilim. Yemin ederim ki, Allahü teâlâ, bu namazı kılanın işini görür, dilediğini verir, günahı ne kadar çok olsa da, hepsini affeder, ölürken susamaz, kabrine çiçekler döşenir. Kabrinden kalkarken de, başına keramet tacı konur) buyurdu. [Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için, farz namaz borcu, yani kaza namazının olmaması lazımdır.]

  Hazret-i Ali de (Resulullahı görmek istediğim zaman, Abher namazını kılarım) buyurdu.


+ Yorum Gönder
ahber namazı,  ahber namazi