+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Teravih Namazı İle İlgili Hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Teravih Namazı İle İlgili Hadisler

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Teravih Namazı İle İlgili Hadisler


  Reklam  Cevap: Teravih Namazı hakkında çok sayıda hadis rivâyet edilmiştir

  Ebû Hureyre'nin naklettiği bir hadise göre Sevgili Peygamberimiz Resulullah (s.a.v), Ramazan gecelerini ihya etmeyi teşvik etmiş ancak bunu kesin olarak emretmemiştir

  Bu konuda;
  "Her kim inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan'ı ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır" 1 diye buyurmuştur.

  Hadis alimlerinden en-Nevevî, Hz. Muhammed (s.a.s)'in ashabına Ramazanı ihya etmeyi vacip kılmadığını, fakat mendup olarak emredip teşvik ettiğini, İslâm alimlerinin de bunun mendup olduğunda ittifak ettiklerini kaydetmektedir.
  En-Nevevî, "Ramazanı ihya etmenin, teravih namazını kılmakla hasıl olduğunu" da zikretmektedir. Bu açıdan Hz. Muhammed (s.a.s)'in, "her kim Ramazan'ı ihva ederse" sözü, "her kim geceleri namaz kılarak Ramazan'ı ihya ederse" şeklinde anlaşılmalıdır. Nitekim Abdurrahman b. Avf'ın naklettiği bir hadiste Hz. Muhammed (s.a.s):

  "Şüphesiz Allah Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de Ramazan gecelerini ihya etmeyi sünnet kıldım. Her kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan'ı oruçla, gecelerini namazla ihya ederse, anasından doğduğu gün gibi günahlarından temizlenmiş olur" 2 buyurmaktadır.

  1 - (Buharî, İman, 25, 27; Müslim, Musafi`in, 173, 176; İbn Mace, İkametu`s-Salâ, 173; Tirmizî, Savm, 83)
  2 - (Ibn Mâce, Ikametu`s-Salâ, 173; Ibn Hanbel, I, 191, 195).

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Teravih namazı ile ilgili hadisi şerifler için Allah (cc) razı olsun.
  Teravih namazı yoktur diyenlerin kulağına küpe değil çivi olsun. Öyle bir çakılsın ki hiç çıkmasın.

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Teravih namazı yoktur diyenlerin kulağına küpe değil çivi olsun. Öyle bir çakılsın ki hiç çıkmasın.
  Aynen katılıyorum çok haklısın hocam
  o çivilerin bazıları da kalplere çakılsın biraz kanatsın ki
  belki Hadis ve sünnet inkarcılığını terk etmelerine faydalı olur

 5. Yakut
  mumine.com
  Teravih namazı yoktur diyenlerin kulağına küpe değil çivi olsun. Öyle bir çakılsın ki hiç çıkmasın.


  tebessüm ettirdin kardeş Allah razı olsun

 6. imam
  Üye
  TERÂVİH


  Sözlükte "rahatlatmak, dinlendirmek" anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, dinî bir kavram olarak, Ramazan ayında, yatsı namazından sonra kılınan nafile namaza verilen isimdir. Namazın her dört rekatinin sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehap olup buna tervîha denilmiştir. Sonra bu kelimenin çoğulu olan terâvih kılınan bu namaza isim olmuştur.
  Terâvih namazı yirmi rekat olup, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Hz. Peygamber, "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan namazını (terâvih namazını) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuştur (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174). Nafile namazların münferid olarak kılınması daha faziletli olduğu halde, terâvih namazının cemaatle kılınması sünnettir. Hz. Peygamber terâvih namazını iki defa cemaatle ashaba kıldırmış, ancak daha sonra farz olur düşüncesiyle cemaatle kıldırmamıştır (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177). Terâvih namazını iki rekatte bir selam vererek ve dört rekatin sonunda biraz dinlenerek kılınması müstehabdır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallâh demek) ve salavât ile meşgul olunur.
  Terâvih namazını kıldıran imamın, okuyuşu uzatarak cemaati bıktırıp dağıtmamalı; çabuk kıldırarak namaza noksanlık getirmemelidir. Namazda kıraatin gereği gibi yapılmasına ve ta'dil-i erkana riâyet edilmesine özen gösterilmelidir.

 7. Misafir
  teravih namazı yoktur diyen kim cahillik etme teravih namazı cemaatle kılınmaz diyenler var cemaatle kılmak bidattir 2.halife bu bidat i çıkarmış ve bu negüzel bidat dır diyerek itiraf etmiştir

 8. Misafir
  Kardesim Hz. Omer r.anh ne guzel bidattir demesinin sebebi, teravih kilanlara imam tayin etmesinden dolayidir. Teravihin ondan sonra baslamasindan dolayi degil. Hz. Omerde r.anh daha iyi bilecek degilsin biraz saygili ol.

+ Yorum Gönder
teravih namazı ile ilgili hadisler,  teravih ile ilgili hadisler,  teravih namazı ile ilgili hadis,  teravih namazı ile ilgili ayetler,  teravih namazi ile ilgili hadisler,  teravih namazıyla ilgili hadisler,  namaz ile ilgili hadisler