+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Rasûl-i Ekrem Efendimiz Teravih Namazı İle İlgili Hadisleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rasûl-i Ekrem Efendimiz Teravih Namazı İle İlgili Hadisleri

  Reklam

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Rasûl-i Ekrem Efendimiz Teravih Namazı İle İlgili Hadisleri


  Reklam  Cevap: Teravih Namazı Kılmanın Önemi
  Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh-:
  -Ben, Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’den, Ramazan hakkında şöyle buyurduğunu işittim:
  «-(Hakk olduğuna kalbden) inanarak ve (âhiret sevabını) umarak, Ramazan ibâdetini yerine getiren kimsenin geçmiş günahları mağfiret olunur.» demiştir. (Buhâri, Kitâbu’s-Salâti’t-Terâvih, 1863)
  Rasûl-i Ekrem Efendimiz Teravih namazı hakkında da:
  “Şüphesiz ki, Allah Teâlâ, Ramazan orucunu farz kılmıştır. Ben de onun kıyamını, yani Ramazan gecelerinde Teravih namazı kılmayı sizin için sünnet yaptım. Her kim, orucun farz ve teravihin sünnet olduğuna inanarak ve bunların sevabına rağbet ederek ve bunları ağır saymayarak ve gönül hoşluğundan ayrıl-mayarak, tam bir ihlâs ile Ramazan orucunu tutar ve geceleri de kıyam ile ihya ederse, anasından doğduğu günde olduğu gibi günahlardan arınmış olur.” buyurmuştur. (Musahabe-5 s: 81-82),

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Teravih namazı kılmanın önemi ile ilgili hadisi şerifler için Allah (cc) razı olsun Muhasibi kardeşim.

 4. imam
  Üye
  TERÂVİH


  Sözlükte "rahatlatmak, dinlendirmek" anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, dinî bir kavram olarak, Ramazan ayında, yatsı namazından sonra kılınan nafile namaza verilen isimdir. Namazın her dört rekatinin sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehap olup buna tervîha denilmiştir. Sonra bu kelimenin çoğulu olan terâvih kılınan bu namaza isim olmuştur.
  Terâvih namazı yirmi rekat olup, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Hz. Peygamber, "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan namazını (terâvih namazını) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuştur (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174). Nafile namazların münferid olarak kılınması daha faziletli olduğu halde, terâvih namazının cemaatle kılınması sünnettir. Hz. Peygamber terâvih namazını iki defa cemaatle ashaba kıldırmış, ancak daha sonra farz olur düşüncesiyle cemaatle kıldırmamıştır (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177). Terâvih namazını iki rekatte bir selam vererek ve dört rekatin sonunda biraz dinlenerek kılınması müstehabdır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallâh demek) ve salavât ile meşgul olunur.
  Terâvih namazını kıldıran imamın, okuyuşu uzatarak cemaati bıktırıp dağıtmamalı; çabuk kıldırarak namaza noksanlık getirmemelidir. Namazda kıraatin gereği gibi yapılmasına ve ta'dil-i erkana riâyet edilmesine özen gösterilmelidir.

 5. BEYAZ_gul
  yasam
  teravih namazi icin hadis varken
  bu konuyu tartismaya aliyorlar ALLAH islah etsin

  ALLAH razi olsun imam kardes

 6. imam
  Üye
  teravih namazi icin hadis varken
  bu konuyu tartismaya aliyorlar ALLAH islah etsin

  ALLAH razi olsun imam kardes
  1400 yıldır teravih aksatılmadan ve camilerde cemaatle kılınıyor.
  Teravih namazı yeni bir durum değildir ki

  Bazı insanlar kafa karıştırmak için yada gündemde olmak için yok falan diyorlar.
  Allah hidayet versin.

 7. BEYAZ_gul
  yasam
  Amin onlarin durumuna uzuluyorum gundemde olmak icin yada kafa karistirmak icin yapmalri cok üzücu bir durum

+ Yorum Gönder