+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Küçük abdestimi yaptıktan sonra birkaç damla akıntı oluyor, namaz kılmaktan çekiniyorum kılmamda sakınca var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Küçük abdestimi yaptıktan sonra birkaç damla akıntı oluyor, namaz kılmaktan çekiniyorum kılmamda sakınca var mı?

  Reklam
  Sual: Bu Mesaj Size Mumsema islam Arsivi araciligi ile, Sayin sezo83 tarafindan gönderilmistir.

  --------------------------------

  benim size sorucağım soru kaçkere masturbasyon yaparsan okadarmı gusül alman gerekir yoksa birkere yeterlimi birde benden küçük abdestimi yaptıktan sonra birkaç damla akıntısı oluyor ve ben bu yüzden namaz kılmaktan çekiniyorum kılmamda sakınca varmıdır

  -------------------------------- ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Küçük abdestimi yaptıktan sonra birkaç damla akıntı oluyor, namaz kılmaktan çekiniyorum kılmamda sakınca var mı?


  Reklam  Cevap: Kardeşim sana öncelikle şunu söylemek istiyorum el ile istimma yani (masturbasyon) dinimizin haram kıldığı bir davranıştır.
  El ile istimna caiz değildir. Birçok zararı vardır. Kendine hakim olmaya çalış. Kurtullman için iki seçenek var ya oruç tutmak yada evlenmek
  Not:Küçük abdesten sonra akıntıyı önlemek için aşağıdaki bilgiyi okuyabilirsin:
  Küçük abdestten sonra akıntı ve sızıntının kesilmesine denir ki; bunu yapmak vaciptir. İstibrayı, istincadan önce yapmak abdest ve namazın sıhhatli olabilmesi için gereklidir. Fakat istincadan sonrada yapılır. Her insanda, küçük abdestten sonra akıntı olur. Bu akıntı bazı insanlarda çok kısa zamanda kesilirken, bazı insanlarda da uzun zaman devam etmektedir. Herkes kendi durumunu bildiği için, akıntısının sonunu iyice almalı, istincayı sonra yapmalıdır. İstibrayı tam bitirmeden abdest alınırsa, abdestten sonra gelecek olan akıntı abdesti bozar. Akıntının sonunu almak için yürümek, hareket etmek, öksürmek, ayakları hareket ettirmek, yatmak ve beklemek gibi tedbirlere başvurulmalıdır. Kadınlara istibra icap etmez. Bir müddet beklemeleri onlar için kâfidir. Yoksa abdest aldıktan sonra bir akıntı olursa abdest bozulur ve abdestsiz namaz kılınmış olur. Onun içinde uhrevi azabı gerektirir. Zira Rasûlullah "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir" buyurmaktadır. (İbn Mace, Taharet, 26)

  İstibra yapmak kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyle elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Elbette idrar damlayan yıkamak veya kağıt kullanarak damlayı elbiseye bulaştırmamak daha güzeldir. Ama idrar damladı diye namazı terk etmek, hiç doğru değildir.

  Tuvaletten sonra kanallarda kalan sıvı zaten yavaş yavaş çıkacaktır. Bunun için aşırı bir hoplama zıplama yapmaya gerek yoktur. Hafifi bir gezinti ve dolaşma yeterlidir. Şöyle otuz - kırk adımlık bir gezinti yeterlidir. Eğer istibra yapmadan abdest alıyorsak o zaman kalan idrar dışarı çıkıp, abdestimizi bozabilir. İstibra yaparken aşırılıkta hoş değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


+ Yorum Gönder
idrar yaptıktan sonra damlama,  idrar yaptıktan sonra akıntı,  idrarımı yaptıktan sonra damlama