+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Üzerinde Resim Olan Seccade de Namaz Kılınır mı bilgi verirmisiniz?? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Üzerinde Resim Olan Seccade de Namaz Kılınır mı bilgi verirmisiniz??

  Reklam

 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: Üzerinde Resim Olan Seccade de Namaz Kılınır mı bilgi verirmisiniz??


  Reklam  Cevap: Üzerinde Kâbe-i Muazzama, Mescid-i Nebevî, Mescid i Aksâ ve diğer câmi resimlerinin bulunduğu seccadelerin üstünde namaz kılınabilir. Zâten resmin bulunduğu kısım secde mahalline gelmektedir. Fakat, bir tâzim ve hürmet olarak mescidin üzerine basmamak iyi olur.

  Üzerinde âyet yazılı bulunan seccadeleri yere sermek ve üstünde namaz kılmak uygun düşmez. Çünkü, bir âyet dahi olsa Kur’ân-ı Kerimden bir parçayı göbekten aşağı bir mahalle koymak, yere sermek Kur’ân’a olan hürmetimize ters düşer. Bunun için bu çeşit seccadelerin üzerinde namaz kılmak mahzurludur. Âyet ve hadisin dışında, üzerinde Kur’ân harfleriyle başka bir söz yazılı bulunan seccadeleri yere serip üzerinde namaz kılmanın bir mahzuru yoktur.


 3. Yetim
  Hadimul Müslimin
  Resim, namaz kılanın ayağı altında, oturduğu yerde veya secde ettiği yerde olmazsa, böyle resimli battaniye, seccade üzerinde namaz kılmak mekruh olmaz. Resim, yerlerde bulunduğu için ona hakaret edilmiş olur. Fakat secde edilen yerde ise, yahut basılan ve oturulan yerde ise sanki insan vücudunda bulunmuş gibidir. Namaz mekruh olur. Onun için üzerinde resim bulunan elbise ile namaz kılmamalıdır!

+ Yorum Gönder
kabe resimli seccadede namaz kılmak,  hangi seccadede namaz kılınmaz,  cami resmi olan seccadede namaz kılınır mı