+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kaza Namazı Olan Nafile Namazı Kılabilir mi bilgi verebilirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaza Namazı Olan Nafile Namazı Kılabilir mi bilgi verebilirmisiniz?

  Reklam

 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: Kaza Namazı Olan Nafile Namazı Kılabilir mi bilgi verebilirmisiniz?


  Reklam  Cevap: Namaz borcu olan kimselerin, sünnet yerine kaza namazı kılmaları mı, yoksa sünnetleri terketmemeleri mi daha iyidir?


  Hanefi mezhebine göre, üzerinde namaz borcu olan kimselerin, kaza namazı kılmaları beş vakit namazın farzlarından önce ve sonra kılınmakta olan revatib sünnetleri ile, teravih, duha ve tesbih namazı gibi kılınması hakkında Rasulüllah (S.A.V.)'in emir ve tavsiyesi olan namazlar müstesna- diğer nafile namazları kılmalarından efdaldir.

  Yani üzerinde namaz borcu olanlar, üzerimde kaza namazım var diye revatip olan sünnetleri terketmezler. Hem bu sünnetleri eda ederler, hem de fırsat buldukça vaktinde kılamadıkları namazları kaza ederler.
  Rasulüllah (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde:

  "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?" denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır.."buyurmuştur.

  Malikî, Şafiî ve Hanbeli mezheplerine göre ise namaz borcu olan kimselerin sabah namazının sünneti dışında, revatip'ten olsun, olmasın, nafile namaz ile meşgul olmaları uygun değildir. Bir an önce borçlarını kaza etmeleri gerekir

 3. Yetim
  Hadimul Müslimin
  Malikî, Şafiî ve Hanbeli mezheplerine göre ise namaz borcu olan kimselerin sabah namazının sünneti dışında,
  Ayrıca vitr namazı şafii mezhebine göre sünnet-i müekked olduğundan bu namazın kılınmasının ecri büyük olduğu için vitir namazının kılınmasına cevaz verilmiştir...

+ Yorum Gönder