+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Erkekler Cuma Namazından çıkmadan kadınlar öğle namazı kılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkekler Cuma Namazından çıkmadan kadınlar öğle namazı kılabilir mi?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Erkekler Cuma Namazından çıkmadan kadınlar öğle namazı kılabilir mi?


  Reklam  Cevap: Cuma namazı sadece erkeklere farzdır. Kadınlar Cuma günleri diğer günlerdeki gibi öğle namazını kılarlar. Onlara Cuma namazı farz olmadığından Cuma cemaatini beklemelerine gerek yoktur. Ezan okunduktan sonra öğle namazını kılarlar. Bu vesile ile bir hususu da belirtelim: Hasta, yolcu ve âmâ gibi kendilerine Cuma namazı farz olmayan erkeklerin öğle namazını, Cuma namazı kılındıktan sonra kılmaları müstehaptır. Çünkü o vakte kadar hasta iyileşebilir, yolcunun sefer süresi sona erebilir.


 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Kadınlar ve kendilerine cuma namazı farz olmayan hasta ve benzeri kimseler vakit girdikten sonra, imam cuma namazını bitirmeden önce kendi evlerinde öğle namazını kılarlarsa bu namaz geçerli olur. Kendilerine cuma namazı farz olmayan bu gruptakilerin şehirde veya şehir hükmünde olan bir yerde öğle namazında cemaat yapmaları da mekruhtur; kendi başlarına kılmalıdırlar. Kendisine cuma namazı farz olan bir kimse ise, özürsüz olarak cumaya gitmez ve imam cuma namazını bitirmeden önce kendi evinde o günkü öğle namazını kılarsa Hanefilere göre bu namaz geçerlidir, fakat cumaya gitmediği için günahkâr olur. Diğer üç mezhebe ve Hanefilerden İmam Züfer’e göre ise kıldığı öğle namazı geçersizdir. Cuma namazı kılındıktan sonra tekrar kılmalıdır. (Mergînânî, Hidâye, I, 90-91; Halebî, Halebi Sağîr, s. 321, Salah Bilici Kitabevi)

+ Yorum Gönder
erkekler cuma namazından çıkmadan kadınlar öğle namazı kılabilir mi,  erkekler cumadan çıkmadan kadınlar namaz kılabilir mi,  erkekler cuma namazından çıkmadan kadınlar namaz kılabilir mi,  erkekler cumadayken kadınlar namaz kılabilir mi,  kadinlar erkekler cumadan cikmadan namaz kilabilir mi,  erkekler cuma namazındayken kadınlar namaz kılabilir mi,  cuma namazından erkekler çıkmadan kadınlar namaz kılabilir mi