+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazda Zammı Sureyi okuma sıralaması ile ilgili bilgi verirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda Zammı Sureyi okuma sıralaması ile ilgili bilgi verirmisiniz?

  Reklam
  Sual: Selamün Aleyküm..

  Namaza yeni basladim. Benim sorum sudurki..4 Rekatlik Namazda 1. Rekatta Fatihadan sonra Kevser 2. Rekatta Tebbet 3.'de Ihlas ve 4. Felak Suresini okuyorsak ve hep böyle yapiyorsak mekruh olurmu? Biryerde devamli ayni Sureleri okumak olmaz diye okumustum yada ben yanlis anladim. Veya siralamanin tersine okumak gibi. Mesela Yatsi Namazinin son Sünnetini Felak ve Nas Sureleri ile kiliyorum. Ne yazikki sadece yukardaki Sureleri ezbere biliyorum öteki Sureleri ezberlemeye calisiyorum ama maalesef basaramiyorum. Dilim dönmüyor. Arapcam yok ve ezbere bildigim Surelerin bile Internette dogru okunuslarini dinliyorum - dogru okumaya gayret gösteriyorum. Rabbim insallah kabul eder.

  Namazi böyle kilmamda bir sakinca varmidir?
  Simdiden cok tesekkür ederim. Allah razi olsun. ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Namazda Zammı Sureyi okuma sıralaması ile ilgili bilgi verirmisiniz?


  Reklam  Cevap:
  1. Rekatta Fatihadan sonra Kevser 2. Rekatta Tebbet 3.'de Ihlas ve 4. Felak

  Bu sıraya riayet ederek okumanda sakınca yoktur.
  Biryerde devamli ayni Sureleri okumak olmaz diye okumustum

  Bildiğin başka sureler varsa her rekatta aynı sureyi okumak mekruhtur.
  Ayrıca mesela birinci rekatta ihlas suresini okudun ikinci rekattada nas suresini okursan mekruh olur. Ama birinci rekatta ihlası ikinci rekatta felakı okursan bir sakıncası yoktur.
  Not:Kardeşim sana ezber yönünden şunu tavsiye ediyorum ezberleceğin bir ayeti veya sureyi önce bol bol oku sonra ezberle.Ezberlerinide sabah namazından sonra yaparsan akılda daha çok kalır ve daha çabuk ezberlenir...
  Selametle kal kardeşim umarım faydalı olmuşumdur...

 3. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.  Al kardeşim sıralama budur.Buna uyarsan ve bunları ezberlersen en uzun vakit namazını dahi rahatlıkla kılabilirsin.
  NOT:Ezber için yukarıda söylenenler çok doğru ve benimde eklemek istediğim birşey var.Ezberlemek istediğin şeyi gece yatmadan evvel 3-5, 5-10 istediğin kadar tam konsantre ile oku sonra kalk sabah tekrar et çok rahatça ezberlersin derim.Gece biz uyurken gün içinde beyine attıgımız şeyler uyurken hafızamıza işlenir ve bu senin önem verdiğin şeye göre işlenir.Yani senin önem verip tam konsantre oldugun şeye beyninde önem verir kaydedir.Bunlara göre çalışabilirsiniz.


  Selametle...

 4. Misafir
  Felak nas kulfalahu inna ateyna ayetel kursu dualarini biliyorum bununla nasil namaz kilabilirim

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Farz namazlarda 1. rekatta ayetel kürsi, 2. rekatta ihlas süresi okuyun.
  Sünnetlerde ise, 1. rekatta ayetel kürsi, 2. rekatta kevser, 3. rekatta ihlas 4. rekatta felak süresi okuyun.

 6. #UguR
  Devamlı Üye
  İkindi namazının sünnetinde ilk iki rekatında okuduğunuzu öbür rekatdada okursanız sorun olmaz diye biliyorum.

+ Yorum Gönder
namaz sureleri sırası,  namazda hep aynı sureleri okumak,  zammı sure sırası,  zammi sure siralamasi,  namazda aynı zammı sureyi okumak,  namazda sürekli aynı sureleri okumak,  namaz sureleri siralamasi