+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Gusul alma imkanı olmayan avret yerini yıkayarak Namaz kılabilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusul alma imkanı olmayan avret yerini yıkayarak Namaz kılabilirmi?

  Reklam
  Sual: s.a bana bir soru geldi cevaplayamadım boy abdesti almak için imkan yoksa avret yeri yıkandıktan sonra namaz kılınabilirmi ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Gusul alma imkanı olmayan avret yerini yıkayarak Namaz kılabilirmi?


  Reklam  Cevap: Gusul alması gereken kişi avret mahalini yıkayarak Namaz kılamaz
  diğer ibadetlerinide yapamaz.Gusulun makbul olması için bütün bedenin
  yıkanması farzdır.Fakat şiddetli hastalık yada su bulamama gibi elinde olmayan
  sebeplerden dolayı gusul yapamıyorsa o zaman teyemmüm yapması gerekir.
  Kardeşim teyemmümle ilgili Ayetleri inceleyebilirsin...

  _________________________


  Ey iman edenler sarhoş iken ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz yahud kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah bağışlayandır esirgeyendir. (4/43)

  Ey iman edenler namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz. (5/6)

 3. Galus
  Devamlı Üye
  Bir insan cünüp ise ve boy abdesti alma imkanı yoksa namaz vazifesini nasıl yerine getirebilir?

  Gusletmesi gereken bir kimse, gusledecek kadar su bulamıyorsa, misafirlik veya soğuktan hasta olma tehlikesinden dolayı gusletme imkanı yoksa, su buluncaya veya gusl için imkan elde edinceye kadar toprak veya toprak cinsinden bir şeyle teyemmüm yapar. Amr İbnü’l-As bir yolculuğu sırasında ihtilam olduğu halde gusletme imkanı bulamamış, teyemmümle ibadetini yapmış ve olup biteni anlattıklarında Peygamber Efendimiz(SAV) itiraz etmeyip tasvib etmişlerdir.

  Abdest ve gusül için farklı bir teyemmüm yoktur. Her ikisi için de aynı şekilde yapılır.

  Sünnete uygun bir teyemmüm, aşağıdaki şekilde yapılır:

  1) Teyemmüme başlarken Besmele getirip namaz için tahareti niyet etmelidir.
  (Hanbelîlere göre, Besmeleyi okumak vacibdir, bunu yapmayınca teyemmüm olmaz.)

  2) Parmaklar açık olduğu halde iki eli toprağa vurduktan sonra ileri sürüp geri çekmelidir.

  3) Elleri kaldırınca, eğer fazla tozlanmışlarsa onları yan yana getirip birbirine hafifçe vurmalı. Bu şekilde ellerdeki tozlar silkildikten sonra, bu ellerle bütün yüzü meshetmelidir.

  4) İlk vuruşta yapıldığı gibi elleri yine temiz toprağa tekrar vurduktan sonra silkmeli ve sol elin baş parmağını ayırarak diğer parmakların iç tarafları ile sağ elin parmak uclarından başlayarak kolun dış tarafını dirseklere kadar çekip meshetmeli. Sonra yine sağ elin iç tarafına dönerek sol elin baş parmağı ile serçe parmağını halka ederek baş parmakla beraber elin ayası ile dirsekten bileğe kadar elin iç tarafını meshetmeli. Baş parmağı daha ileriye yürüterek sağ elin baş parmağının üstünü de meshetmelidir.

  5) Sol ele sağ elin meshedilişi gibi, aynen sağ elle de sol eli meshetmelidir.

  6) Açıklandığı şekilde teyemmümde sıra gözetilerek önce yüzü, sonra kolları meshetmeli ve bu işlemde kesinti yapmamalıdır.

  Yapılan bu teyemmümle her türlü ibadet yapılabilir. Bir abdestle birçok farz ve nafile namaz kılınabileceğı gibi bir teyemmümle de kılınabilir.

  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
gusül abdesti alma imkanı yoksa,  gusul alacak imkan yoksa,  gusül alma imkanı yoksa,  gusul almaya imkan yoksa ,  su yoksa gusül abdesti alamıyorum,  cünüp iken gusul alma imkani yoksa,  gusül abdesti almaya imkan yoksa