+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?

  Reklam

 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?


  Reklam  Cevap: Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?

  Cenaze üzerine bir defa namaz kılınır. Tekrar edilmesinde kerahet vardır. Müteaddid cenazelerin her birine ayrı ayrı namaz kılmak evlâdır. Hepsine bir namaz kılmak da sahihdir. (Mehmet Dikmen, İslam İlmihali)
  Gaib bir ölü üzerine cenaze namazı kılınıp kılınamayacağı hususunda ihtilâf vardır. Şafiî ile Hanbelî mezheblerine göre kılınması caizdir. Çünkü, daha önce İslâm'ı kabul eden, Habeşistan Kralı Necaşi'nin vefatını vahiy yoluyla öğrenen Peygamber (avv) Müslümanları namazgaha çıkarttı ve onun cenaze namazını kıldırdı.
  Ancak Farz-ı Kifaye olan cenaze namazı yerine geçmez, yani bununla iktifa edilmez. Mutlaka cenazenin bulunduğu yerde cenaze namazını kılmak gerekir(1). Hanefi ile Maliki mezhebine göre gaib ölü üzerine cenaze namazı kılınmaz.
  1. Mugni'l-Muhtac, c. l, s. 345; Fıkhiis-Sünneh, c. l, s. 535+ Yorum Gönder
cenaze namazı kaç kere kılınır,  cenaze namazı kaç defa kılınabilir,  bir cenaze namazı iki kere kılınır mı,  aynı kişiye ikinci cenaze namazı ,  iki kere ce