+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden İmamlar devletten maaş alıyor diye arkasında namaz kılınmaz diyen insanlara ne demeliyiz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmamlar devletten maaş alıyor diye arkasında namaz kılınmaz diyen insanlara ne demeliyiz ?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İmamlar devletten maaş alıyor diye arkasında namaz kılınmaz diyen insanlara ne demeliyiz ?


  Reklam  Cevap: İMAMLIK  Soru:
  --Diyanetin tayin ettiği imamların arkasında namaz kılınır mı?

  --Kılınır. Çünkü, Peygamber SAS Hazretleri buyurdu ki:
  (Sallû halfe külle birrin ve fâcirin) "İyi olsun, kötü olsun, her imamın arkasında namaz kılın!" buyurdu. Çünkü, Peygamber olduğundan bildi ki, bu çeşit fitne kapısı bir açıldı mı, insanlara imam beğendiremezsin. Hepsi peygamber olsun diye ister imamını... Ondan sonra, kimse camiye gelmez. Herkes bir bahane bulur: İmamın burnu eğri, kaşı kalkık, ağzı yamuk, bilmem ne... Bir bahane bulur, camilerde cemaat kalmaz.
  Onun için çok kesin söylemiş Peygamber Efendimiz: "İyi olsun, kötü olsun, her imamın arkasında namaz kılın!" demiş. Ne diyeceksin yarın rûz-i mahşerde: "Yâ Rabbi! Peygamber Efendimiz böyle buyurdu; ben de imamın arkasında namaz kıldım." diyeceksin. Bu kadar kolay...

  İkincisi: Bu Diyanet'in imamları bizim kardeşlerimizdir. Biz nasıl bu beldenin halkı isek, bu kardeşlerimiz de bu beldenin halkı... Tarihen böyle gelmiş, böyle gidiyor. Yönetim iyi olursa, Diyanet de iyi olur; imamlar da, herkes de rahat eder. Yönetime siz iyi insanları seçmezseniz; o zaman, kendi başınıza belayı kendiniz alıyorsunuz. Ondan sonra da, o belâdan dolayı namazdan, camiden ve sâireden de uzaklaşmağa başlıyorsunuz.
  Bu kardeşlerimiz de --çoğunu tanıyoruz, kimisi İlâhiyat Fakültesi'nden bizim talebemizdir-- sizin bizim gibi benî Ademdir. Cin değildir, bilmem ne değildir. İyi insanlardır, yüreği Allah korkusuyla çarpan kimselerdir. İçlerinde tek tük kusurlu varsa, onun da kusurunu biliyorsan; o camide kılmazsın, öbür camide kılıverirsin.
  Ama, "Diyânet'in imamlarının arkasında namaz kılınmaz!" dersen, o zaman "Türkiye'de namaz kılınmaz!" demek gibi bir noktaya gelirsin. Çünkü, bütün camiler Diyânet'e bağlı... Onun için, Diyânet'in camilerinde, imamlarının arkasında namaz kılınır; ittifakla, hiç tereddüt yok!..
  alıntı...

  İmamlık şartlarını taşıyan bir kimse, ücret veya maaş karşılığı imamlık yapıyorsa, bunun arkasında namaz kılmanın caiz olduğuna fetva verilmiştir. Kur’an-ı kerim, din dersi öğretmek, ezan ve imamlık için parayla insan görevlendirmek caiz olur. Son zamanlarda, dinde gevşeklik olduğundan, Kur’an-ı kerimin ve din bilgilerinin unutulmaması ve imamlığın, müezzinliğin yapılabilmesi için, ücretle yaptırılması zaruret haline gelmiştir; fakat bu fetva, bütün ibadetlerin ücretle yapılabileceğini göstermez. (Redd-ül-muhtar)
  arşiv...

 3. Ehfiya
  عُضْو
  Kardeş sana O'nu söyleyenlerin derdi İmamlar değil İmamları besleyenlerdir.Fahri İmamların maaşına niye bir şey demiyorlar...?
  Kendilerini devletin başına geçirip toplumun dinle olan ilişkilerini nasıl yapacaklarını görmek isterdim doğusu... ''Onlar Hep Derler''
  Selametle...

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Ramazan Ayından bir kaç gün önce Ali Küçük Hoca misafirimdi. Bu konuyu konuştuk dediki;
  İmamı Azama sormuşlar: "Maaş karşılığında namaz kıldırmak caizmidir?"
  İmamların kulağına küpe güzel bir cevap vermiş:

  "İlla maata'lim - Namaz kıldırmakla birlikte İlim de öğretmek şartıyla" demiş.

 5. Misafir
  Ama ne kadar güzel söylemiş Hocam. Zamane imamları namaz tamam başka yok Allah ıslah etsin tabii hepsi değil

 6. Misafir
  Benim kayınpeder imam dı zamanında sonra emekli oldu. ben öğretmenim. günde 6 - 8 saat derse giriyorum cılkım çıkıyor tabiri cazise.. parçalanmış aile çocukları. arkadaşlarının kulağına tükürenler vs.vs. hepsi vatan evladı hepsine üzülüyor elimden geleni yapıyorum vicdanen. nereye gelce... kayınpeder 1.derece 4 kademe öğretmen olarak aldığım 2500 TL maaşı sanki bana bağ bağışlanmış gibi söyler durur. Benimde aklıma imamlar gelir. zaten 5 vakit farz olan namazı kıldırıyor diye benden çok maaşı hakkediyorlar mı diye sorarım. kaldı ki onunla gittiğimiz camilerde bile imam ın işi var diye onun namaz kıldırdığını çok bilirim. şimdi yaşar nuri diyo ki maaşlı imam olmaz. düşündürdü beni açıkçası. imam-ı azama sormuşlar imama maaş caizmi diye. oda eğer ilim öğretiyorsa caiz demiş. benimde aklımaşu geldi. milli eğitimden hatta savunma bakanlığı ile yarışan bütçesi olan diyanet geliyor da aklıma.... bizim mahalle camisinde mesela 5 vakit namazı kaçırmayan amcalar var onlar hayrına seve seve kıldırır bence. milyarlar da devlete kalır. neden çünkü imam abileri camide hiç görmem ben neredeyse... bir önceki mantolma işleriyle meşguldu. o da haklı bom boş oturana kadar ek iş yapsın tabi.. sözlerimde kusur ettiysem affola..

 7. Misafir
  Devlet içki yerlerinden faizli bankalardan haram olan paralardan para alıyor. bunlardan maaş olarak devlet imamlarınada veriyor . Bu imamlarınada her gün faiz yemeyin haram mal almayın diye uyarıyorlar ama bunu düşünmüyorlar bu yüzden onların arkasında namaz kılınır mı.

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  maaş alan imamın arkasında namaz kılınır mı?
  bu yüzden onların arkasında namaz kılınır mı.
  Devletin bütün kazancı yani %100 haram olsaydı dediğiniz doğru olurdu ama devletin kazancı içerisnde sadece bir kısım haram kazanç var.

  Ben size soru sorayım
  Haram yiyen kişinin arkasında namaz olmaz mı? Tüm mezheplere göre haram yiyenin arkasında namaz olur

 9. Misafir
  Peki Devletimiz milletimiz diye dua eden hocalar ne olacak?Bu soru aklıma takılıyor?Laik devlet için Allah korusun , başımızdan eksik etmesin diye dua ettiriyorlar?

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  İmamlar devlet kafirlerin eline geçmesin diye dua ediyorlar yoksa Allahın razı olmadığı yönetim biçimi için değil

 11. Misafir
  onu konuşan imamı uyaracaksin yada arkasinda namaz kılmayacaksın , şimdiki imamlarımiz bu konuda hassaslar duyamazsın milliyetçilik irkcilik söylemlerini. Fasikda olsa facirde bidatcide olsa namaz kılınır sonucda niyet allah rızası kimsenin aklında putu yok eğer varsada o kişinin problemi , bizler allah rızası için cem olmalıyız , fitneye düşmemeliyiz, su zamanda diyanet imamları ile ilgi fitne videolar dönüyor etrafda ebu hanzala gibi ke dini alim zanneden terbiyesiz tekfir çi zatlar fitne görevini iyi yapıyorlar , çok dikkatli olmalıyız

+ Yorum Gönder
maaş alan imamın arkasında namaz kılınır mı,  paralı imamın arkasında namaz kılınır mı,  maaşlı imamın arkasında namaz kılınır mı,  devletten maaş alan imamın arkasında namaz,  İmamın arkasında namaz kılmam,  para alan imamın arkasında namaz kılınır mı,  Parayla namaz kıldıranın arkasında kılınan namaz caizmidir