+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden İlk namazı kim kılmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İlk namazı kim kılmıştır?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İlk namazı kim kılmıştır?


  Reklam  Cevap:
  şerh-i Hidaye'de nakledildiğine göre: En evvel SABAH NAMAZINI kılan Adem as'dır. Cennet'ten arza indirildiğinde yeryüzünde akşam karanlığı olunca Adem as geceleyin şiddetli bir şekilde korktu.
  Bir taraftan da 'zelze' den dolayı 300 yıl gözyaşı durmamış ağlamıştı. Şafak başlayınca karanlıktan kurtulduğuna şükrederek Allah cc için iki rekat namaz kıldı.
  İşte sabah namazının iki rekat farz kılınması bu hikmet üzere olmuştur.

  En evvel dört rekat ÖĞLE NAMAZINI kılan İbrahim as'dır. Oğlu İsmail as kesilmekten kurtulupta Cennet'ten kurban olarak koç ihsan buyrulduğunda Cenab-ı Hakk'ın razı olduğuna şükr kasdıyla dört rekat öğle namazı kılmıştır.
  Ayet-i Kerime'de 'Biz ona: Ey İbrahim! diye seslendik. Rüyayı gerçekleştirdin.Biz iyileri böyle mükafatlandırırız.Bu gerçekten çok açık bir imtihandır. Biz oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.'
  Belaya sabır ve meşakkate tahammül eden mü'minlere 'İşte Biz iyilik edenleri böyle mükafatlandırırız'İlahi müjdesi erişmektedir.
  İKİNDİ NAMAZINI en evvel Yunus as kılmıştır. Dört zulmetinden ; zellenin zulmetinden gecenin zulmetinden suyun zulmetinden batn-ı hut zulmetinden (büyük balığın karnından) kurtulduğuna şükr olarak dört rekat namaz kılmıştır.
  Cenab-ı Hakk -azze ve celle- Hazretleri kullarına bu hikmete binaen ikindi namazını dört rekat farz kılmıştır.
  AKŞAM NAMAZINI en evvel üç rekat kılan İsa as'dır. İsa as şu hitab-ı celil buyrulduğunda kılmıştır.
  Ayet-i Kerime: 'Ey Meryem oğlu! Sen insanlara Beni ve validemi Allah cc den ayrı ilah edinin dedin mi?'
  Gerek nefsinden ve gerekse validesinden uluhiyetin nefyi ve Hakk Teala Hazretlerini isbat için üç rekat olarak akşam namazını farz kılmıştır.
  En evvel YATSI NAMAZINI dört rekat olarak Musa as kılmıştır ki bu hikmet üzere yatsı namazı dört rekat farz kılınmıştır


+ Yorum Gönder
ilk namazı kim kıldı,  ilk namaz kılan kimdir,  ilk namaz,  ilk namazı kim kılmıştır,  ilk namaz kılan kişi kimdir,  namazı ilk kim kılmıştır,  namazı ilk kim kıldı