+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Yatsı namazı sabah ezanına kadar kılınabilir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yatsı namazı sabah ezanına kadar kılınabilir mi ?

  Reklam

 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Cevap: Yatsı namazı sabah ezanına kadar kılınabilir mi ?


  Reklam  Cevap: Yatsı namazı imsak vaktine dek kılınabilir.

  Yatsı namazının vakti:

  Yatsı vakti, Hanefîlerde fetvaya esas olan görüşe ve diğer mezheplere göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Delil Abdullah b. Ömer'den nakledilen şu hadistir: "Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farzolur" (es-San'ânî, Subulu's-Selam, I,114).

  Diğer yandan yatsı namazı için Tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah elçisi şöyle buyurmuştur: "Ümmetime zorluk vermesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim"(eş-Şevkânî, Neylü'l-Evtâr, II,11). Enes (r.a), Hz. Peygamber'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (eş-Şevkânî, a.g.e., II,12). Hz. Aişe (r.anhâ)'den de şöyle dediği nakledilmiştir. " Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir" (Buhârî, Mevâkît, 24; eş-Şevkânî, a.g.e., I, 12).

  Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır (bk. Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm İlmihali, İstanbul 1991, 313 vd.).


  sorularla islamiyet

+ Yorum Gönder
yatsı namazı sabah namazına kadar kılınır mı,  yatsi namazi sabah namazina kadar kilinirmi,  yatsı namazı sabah ezanına kadar kılınabilir mi,  yatsı namazı sabaha kadar kılınır mı,  yatsi namazi sabaha kadar kilinirmi,  sabah namazindan once yatsi kilinirmi,  sabah namazına kadar yatsı kılınır mı