+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Teheccüd namazı nasıl kılınır sünnet gıbimi farz gibimi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Teheccüd namazı nasıl kılınır sünnet gıbimi farz gibimi

  Reklam

 2. 2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Teheccüd namazı nasıl kılınır sünnet gıbimi farz gibimi


  Reklam  Cevap: Teheccüd namazı dört veya sekiz rekat kılınabileceği gibi,
  iki rekat da kılınabilir. İki rekatta bir selam verilerek kılınması daha faziletlidir.

 3. 3
  mumsema
  Administrator
  Teheccüd namazı, 2 veya 4 rekat farz veya sünnet namazı gibi kılabilirsiniz. farketmiyor zaten.

  Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. Bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için "teheccüd" denmiştir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uykudan önce kılması da mümkündür. İki, dört veya sekiz rekât olarak kılınabilir. Çok faziletlidir ve ümmete sünnettir. Cenâb-ı Hak Peygamber Efendimiz’e (asm) bu namazı şu âyetle emretmiştir:
  “Ey Resûlüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır.” (İsra, 17/79)
  Teheccüt namazına, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya” diye niyet edilir.
  Eğer gece teheccüt namazına kalkacak isek, vitir namazını geciktirip teheccüdün ardından gecenin son namazı olarak kılmamız daha faziletlidir. Vitir namazı gecenin son namazı olarak teşrî kılınmıştır. Gece kalkmak konusunda problem yaşayanlar için bu namaz gene yatmadan önceki son namaz olmalıdır. Yani teheccüdü bu namazdan önce kılmalıdır. Teheccüt ve vitir namazları geceye bırakıldığı zaman, namaz tesbihatını yatsı namazından sonra yapmak gerekir. Vitir namazından sonra ayrıca muhtelif duâlar ve virdler yapılabilir.
  Teheccüt namazı, gece boyunca fecrin doğuşuna kadar kılınabilir. Peki, fecir doğduğunda hâlâ kılınmamışsa?
  Hazret-i Âişe (ra) diyor ki:
  “Resûlullah Efendimiz (asm) ağrı, sızı veya başka bir sebeple gece namazını kılamadığında, gündüzün on iki rekât kılardı.”
  Bir diğer rivayet de Hazret-i Ömer’den (ra):
  Resûlullah Efendimiz (asm) buyurdu ki:
  “Kim devam ettiği gece ibadetini veya virdini yapmadan uyuya kalırsa, onu sabah namazı ile öğle namazı arasında ifa ettiğinde, geceleyin ifa etmişçesine sevap yazılır.”
  Hazır söz geceden açılmışken, geceleyin dileklerin kabul edildiği bir saatle ilgili bir hadîsi de buraya almadan geçmeyelim. Cabir (ra) rivayet etmiştir ki:
  Allah Resulü (asm) şöyle buyurmuştur:
  “Gecede bir saat vardır ki, bir Müslüman o saate rastlar da Cenâb-ı Allah’tan dünya ve âhiret işinden bir hayır isterse, Allah o kimsenin dileğini muhakkak verir. Bu her gece böyledir.” (Hadisler için bk. R. Sâlihîn, 1178, 1179, 1175.)


 4. 4
  Misafir
  Acaba 4 rekat kılarken,iki rekattan sonra sadece fatihamı okunur farz namaz gibimi yoksa sünnet gibi her dört rekatta zammı süre okunur mu acaba?

 5. 5
  mum
  Administrator
  Teheccüd namazı dörder rekat olarak kıdığınızda hanefi mezhebine göre 3. ve 4. rekatta zammı süre okunur ama şafii mezhebine göre sadece fatiha okunur.

+ Yorum Gönder

teheccüd namazı nasıl kılınır

teheccud namazi nasil kilinir

teheccüt namazı nasıl kılınır