+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazda sünneti terk etmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda sünneti terk etmek

  Reklam
  Sual: selamünaleyküm Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. İsmim erdal ben hanefi mezhebine baglıyım baglı bulundugum mezhebe göre namazlarda sünneti terk etmek dogrumu kılmasak günahı varmı. İş yerinde çalışıyorum ve namaza durduguda sünnetleri terk etsem olurmu. Terk etmezsem iş verenin hakkına mani olurmuyum bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinecegim ve namazımı daha rahat bir şekilde eda edebilecegim.

  ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: namazda sünneti terk etmek


  Reklam  Cevap: 1- Namazın sünnetlerini özürsüz olarak terketmek mekruh olarak görülmüştür. Ancak bir rahatsızlıktan veya özürden dolayı terkedilmesinin bir mahzuru yoktur. Rahatsızlığınız varsa farz namazlarını kılar ve elinizden geldiği kadar da sünnetleri kılmaya çalışırsınız.

  Sabah, öğle, akşam ve yatsının son sünneti müekked sünnettir. Bu namazları kılmanın sevabı çoktur. Ayrıca kılmamayı alışkanlık haline getirmek ise mekruhtur. işte olduğunuz vakitlerde eğer zaman sıkıntısı çekiyorsanız bu bir özür sayılabilir. Sadece farzını kılabilirsiniz. Ancak iş dışındaki vakitlerde kılmamak doğru değildir. Zaten bu sünnet namazların tamamı on dk. bile sürmemektedir. Halbuki günde nice on dakikalarımızı boş yere harcamaktayız. Bizce namazdan değilde bu boş geçen zamanlardan tasarruf yapmak daha makul bir davranış olur.


+ Yorum Gönder
namazda sunneti terketmek namazi bozar mi