+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor?

  Reklam

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Yanıt: Ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;  İdrarı ayakta yapmak günah değildir. Ancak ayakta idrar yapan kimselerin üzerlerine necasetin sıçraması ve bulaşması ihtimali yüksektir. Bu durum da ibadetlerine zarar verebilir. Peygamber Efendimiz bu konuya dikkat çekmek için ikaz ve uyarıda bulunmuştur. Yoksa necaset bulaşmadan ayakta idrar yapmak günah olmaz. Bununla beraber oturarak tuvalet ihtiyacını gidermek hem adaba uygundur hem de sağlık açısından daha faydalıdır.


  Buhari ve Müslim, Abdullah b. Abbas (r. a)’ın şöyle söylediğini rivayet etmişlerdir: Rasulullah (a. s) iki kabrin yanından geçti ve şöyle buyurdu: “Bu kabirlerde yatanlar azap görmektedirler. Ama büyük bir şeyden dolayı azap görmüyorlar”. Rasulullah (as) daha sonra sözüne şöyle devam etti: “Evet bunlardan birisi, insanlar arasında söz taşırdı. Diğeri ise bevlinden (idrarını üzerine sıçratmaktan) sakınmazdı. (Buhari, Vudu, 56; Müslim, Taharet, 34; Nesai, Cenaiz, 166; Diğer rivayetler için bkz. Beyhaki, Ebû Bekir Ahmed b. el-Hüseyin, “İsbatü Azabi’l-Kabr ve Suali’l-Melekeyn”, Mektebetü’t-Turas, Kahire trs s. 115)


  Ayakta bevl edilmemelidir. Bu tuvalet adabına aykırıdır. Ayakta bevletmekten dolayı idrarın kişinin üzerine sıçraması doğru olmaz. Bu durumun kabir azabına sebeb olduğu rivayetlerden anlaşılmaktadır. Bu şekilde ihtiyaç giderme tıbben de zararlıdır. Çünkü ayakta idrar yapıldığında idrarın bir kısmı mesanede kalmakta bu da hastalıklara sebeb olmaktadır.

  Çömelerek idrar yapmanın tıbbi yararı şöyledir:

  Çömelince karın kasları kasılır, dizler karına tazyik yaparlar; dolayısıyla mesane baskı altında kalır. Bevletme sonucunda mesane tam boşaldığından mesanede artık idrar kalmaz. Mesane tam boşalır. Bu ise idrar yolları ve mesane taşlarının oluşmasını önlediği gibi, prostat hastalığı olanlarda şikayetlerin azalmasında da etkili olur. Çömelerek idrar yaparken hafif sol tarafa meyil edilmelidir. İdrar yollarının anotomisine (yapısına) en uygun olan bu pozisyonda idrar yolarının ve mesane tam boşalması mümkün olmaktadır. (Op. Dr. Ali Hatay, Üroloji Uzmanı)


  Bu durumda idrar sıçramasa dahi ayakta bevletmek doğru değildir.

 3. yaso-123
  Devamlı Üye
  ben paçamı katlıyıp giriyorum bacaklarıma sıçrasa bile hemen abdest aldığım için temizlemiş oluyorum

  ayrıca çömelerek yapınca sanki daha çok sıçrıyor daha yakın olduğu için ...

 4. Misafir
  Hocam arkadaşımız namaz kabul oluyor mu diye sormuş siz tıbbi ve kabir azabından bahsetmissiniz ayrı bi bilgi verdiğiniz için Allah razı olsun ama sorulan sorunun cevabı nerde ? Kabul oluyor mu olmuyor mu

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Ayakta işemek namaza engel mi
  ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor??
  İdrar damlamaları olursa namaz olmaz.

 6. Ahmet28
  Üye
  Ayakta idrar yapmanın namazın kabul olması veya olmamasıyla bir alakası yok diye biliyorum. Ancak şu yönden alakası olabilir : İdrar yaptıktan sonra, idrar iç çamaşırımıza bulaşırsa, o iç çamaşırıyla namaz kılınamaz, değiştirilmesi gerekir.

+ Yorum Gönder
ayakta işeyen namaz kılabilir mi,  ayakta isedikten sonra namaz kilinirmi,  ayakta işedikten sonra namaz kılınır mı,  ayakta işeme namaz,  ayakta işemek namaza engel mi,  ayakta işemek namaz,  ayakta i