+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Vedinin camasirda bulunmasi namaz kilmayi önlermi veya pis sayilirmi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vedinin camasirda bulunmasi namaz kilmayi önlermi veya pis sayilirmi ?

  Reklam
  Sual: selamunaleykum hocam bu meni mezi vedi temizlik konusunda kafama takildi meni den hariç mezi veya vedi ortaya ciktiginda iç çamasirimiza deydigi vakit pis sayilirmi ? namaz kilmayi engellermi yoksa çamasiri degistirmek mi gerekir kafama takildi cunku bu vedi olayi bende cok sık olan bi durum onun icin aydinlatirsaniz sevinirim ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: vedinin camasirda bulunmasi namaz kilmayi önlermi veya pis sayilirmi ?


  Reklam  Cevap: Mezi, vedi ve meni necis midir? Bunların ve diğer necis sıvıların bulaştığı iç çamaşırı veya çamaşırlar ile namaz kılınabilir mi?


  Mezi ve vedi bütün mezheplere göre necistir. (bk. el-Fıkhu’l-İslamî, 1/151-152) Meni ise, Hanefi mezhebine göre necis olmakla beraber, Şafi mezhebine göre necis değildir.
  Necasetin kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine engel olan miktar değişir. Şöyle ki:

  Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru (katı) bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine engel olur.

  Eğer yaş (ıslak) bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan necaset, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır. Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse- yok edilmesi sünnettir.

  İnsanların kurumuş olan menileri ise ovalamakla temizlenebilir. Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir.

  Bununla beraber, elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.

  Şafi mezhebine göre necasetin bir damlası bile yıkanması gerekir.

+ Yorum Gönder