+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz esnasında ön safta boş olan bir yere birkaç adım atarak gitmek namazı bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz esnasında ön safta boş olan bir yere birkaç adım atarak gitmek namazı bozar mı?

  Reklam

 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Yanıt: Namaz esnasında ön safta boş olan bir yere birkaç adım atarak gitmek namazı bozar mı?


  Reklam  Cevap: Namazda yürümek -taunu gerektiren bir sebep yoksa- mekruh­tur. Bunun gibi ardarda adım atıp yürümek de namazı bozar. Çünkü bu tarz harekette «amel-i kesîr» vardır. O halde kıbleye doğru, ar­darda adımları atmaksizın yürümek namazı bozmaz. Ancak bulun­duğu cami'den böyle dışarı çıkarsa veya açık havada ise safların dı­şına taşarsa namazı bozulur.

  Namazda kıbleye arkasını döndürdüğü takdirde namaz bozulur. O halde yürümek sadece kıble tarafına olduğunda ve ardarda adım atılmadığı takdirde namazı bozmaz.

  Namazda bir saf miktarı yürümek namazı bozmaz. Ama bir de­fada iki saf miktarı yürümek namazı bozar. Önce bir saf miktarı yü­rüdükten sonra durur, sonra ikinci bir saf miktarı yürürse yine de namazı bozulmaz. Buna göre öndeki safı doldurmak için peş peşe adımları atmamak şartı ile yürümek namazı bozmaz. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/350-351.)

  Ayrıca, aynı safta meydana gelen boşluğu kapatmak için, kıbleden yönünü döndürmeden, ayağını sürüyerek boşluğu dodurmak da namazı bozmaz.

  S-İslam

+ Yorum Gönder
namazda yürümek,  namazda yürümek namazı bozar mı