+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz surelerini bilmiyorum sureleri öğrenmeden namaz kılabilir miyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz surelerini bilmiyorum sureleri öğrenmeden namaz kılabilir miyim?

  Reklam

 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Yanıt: namaz surelerini bilmiyorum sureleri öğrenmeden namaz kılabilir miyim?


  Reklam  Cevap: İslâmiyet'e yeni giren veya ibadete yeni başlayan bir Müslüman ilk plânda namazın on iki farzını öğrenir ve hemen ilk vakitte uygulamaya başlar. Yani namazın farzları arasında bulunan temizliği gusül abdesti ve namaz abdesti almayı üstünü başını ve namaz kıldığı yeri temiz tutmayı ve tahareti birinci plânda öğrenir. Namazı vakti içinde kıbleye dönerek kılacağını öğrenir. Bunlar zor şeyler değildir ve namazın farzlarındandır.

  Sonra hemen ilk fırsatta Fatiha Sûresini öğrenir. Fakat Fatiha Sûresini öğrenme süreci içerisinde namaz vakti girmişse namazını ihmal etmez; kılar. Bu durumda namazını şöyle kılar:

  Dört mezhebe göre bu durumda kişi Kur-ân-ı Kerim'den Fatiha'ya denk her hangi bir âyet biliyor ise Fatiha yerine okur; yalnızca kısa bir âyet biliyor ise bildiği âyeti Fatiha Sûresi kadar tekrar eder. Nitekim Cenâb-ı Hak; O halde Kur-ân'dan kolay geleni okuyun3 buyurmuştur. Peygamber Efendimiz de (asm): Namaza kalktığın zaman abdestini tam al; sonra kıbleye dön; sonra da Kur-ân'dan sana kolay geleni oku4 buyurmuştur.

  Bunu da yapmaya şimdilik güç yetiremeyen kimse Fatiha Sûresi okuma süresi kadar içinden Allah Allah Allah Allah der. Bunu da bilmiyor ise kıyamda Fatiha Sûresi okuyabilecek kadar bekleyip susar tefekkür eder. Veya Fatiha'yı öğreninceye kadar namazda bir imama uyar; uyacak imam bulamayan kimse ise iftitah tekbiri ile rükû arasında bir süre bekler.
  Bu süre içinde Allah-ı zikretmesi yani içinden -Allah. Allah. demesi iyi olur.

  Fatiha Sûresinden sonra Ettahıyyâtü-yü öğrenir. Daha sonra zamm-ı sûre olarak okuyabileceği kısa sûreleri öğrenir. Daha sonra ise namazın diğer duâ zikir tekbir ve tesbihlerini öğrenir.


  Fakat bu süreçlerin hiçbir yerinde namazı geciktirmeye meydan vermez. Duâ zikir tekbir ve tesbihleri yerli yerince bilmese de namazını kılar. Şöyle kılar:
  1- Mümkünse bir imama uyar. Bir imama uyması halinde hiçbir şey okumasına gerek kalmaz.

  2- Bir imama uyma imkânı yoksa kendisi Allah rızası için namaz kılmaya niyet eder başlangıç tekbirini alır kıyamda durur kıraatini yukarıda ifade ettiğimiz şekillerden biriyle yapar rükû yapar secde yapar teşehhüt miktarı (Ettahıyyâtü�yü okuyacak kadar) oturur.

  3- Bu hareketlerin içinde yer alan tesbih tekbir duâ ve zikirleri bilmese de bu hareketleri yapar; bu duâları ise bilâhare öğrendikçe okumaya başlar. Öğrendikçe namazını kemale erdirir.

  4- Yeni öğrenen birisinin eksikleriyle beraber kıldığı bu namaz inşallah salihlerin namazından yazılır.
  Allah kabul etsin.  Dipnotlar:
  1- Zümer Sûresi 39/53
  2- Enbiyâ Sûresi: 107
  3- Müzemmil Sûresi 73/20
  4- Buhârî Vüdû� 29  Süleyman KÖSMENE


 3. Misafir
  Allah razı olsun cevaplar için

+ Yorum Gönder
namaz duaları,  namaz sureleri bilmiyorum,  namaz dualarını bilmiyorum namaz kılabilirmiyim,  namaz suresi bilmiyorum,  namaz dualari,  istediğim zaman namaz kılabilir miyim,  namaz surelerini bilmiyorum