+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Öğle namazının sünneti ile ilgili soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cavitmunis
  Üye

  Öğle namazının sünneti ile ilgili soru

  Reklam
  Sual: camide öğle namzının ilk sünnetini kılarken ikinci rekatın sonunda ettehiyyatu okunduktan sonra,imam farza başladığı zaman,selâm verip,imama uyulur. farzdan sonra yarım kalan ilk sünnet için iki rekat dahamı kılınır,yoksa dört rekatı yenidenmi kılmak gerekir?

  selâmun aleykkûm... ? 2. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  --->: öğle namazının sünneti


  Reklam  Cevap: ve Aleykumusselam


  302- Nafile bir namaza başlamış olan bir kimse, yanında cemaatla namaza başlanınca, bu nafileyi iki rekat olmak üzere tamamlar. Ondan sonra selam verip cemaata katılır. Üçüncü rekata kalkmış ise, onu da dörde tamamladıktan sonra cemaata katılır.
  Bundan cenaze namazı müstesnadır. Şöyle ki: Böyle nafileye başlamış olan kimse, kılınmaya başlanan bir cenaze namazının kaçırılacağından korkarsa, kılmakta olduğu namazı hemen bırakıp cenaze namazı için imama uyar. Sonra nafileyi kaza eder. Çünkü cenaze namazının kazası yoktur.


  303- Cemaatle sabah namazına başlanmış olduğunu gören kimse, cemaate yetişebileceğini zannederse hemen sabah namazının sünnetini kılar. Gerek görürse, "Sübhaneke" ile "Eûzü"yü ve sure ilavesini bırakıp yalnız Fatiha suresi ile rükû ve sücudda birer tesbih ile yetinebilir. Ondan sonra imama uyar. Fakat cemaate yetişeceğini hiç zannetmiyorsa, sünnete başlamayıp imama uyar; artık bu sünneti kaza edemez. Eğer sünnete başlamış ise, onu tamamlar, bırakmaz.
  Fakat öğle, ikindi ve yatsı namazları böyle değildir. Bunların cemaatla kılınmaya başlanmış olduğunu gören kimse, bunların sünnetini kılmadan imama uyar. Sonra öğlenin dört rekat sünnetini kaza eder. İkindinin sünnetini vaktin kerahetinden dolayı kaza edemez. Yatsı namazının dört rekat sünnetini, bir gayri müekked sünnet olduğu için dilerse kaza eder, dilerse kaza etmez.


  Ö.N.Bilmen ilmihali

 3. svmş'ben
  Devamlı Üye
  Sonra öğlenin dört rekat sünnetini kaza eder.

  sünnetin kaza edildiğini bilmiyordum


 4. Hoca
  erimeye devam...
  öğle namazının sünneti ile ilgili soru

+ Yorum Gönder