+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazda tahiyyattan sonra okunan Salli Barik dualarının delili var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda tahiyyattan sonra okunan Salli Barik dualarının delili var mı?

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Namazda tahiyyattan sonra okunan Salli Barik dualarının delili var mı?


  Reklam  Cevap: Buyur kardeşim sana sağlam hadislerle
  sağlam deliller umarım mutmain olmana yardımcı olur...  Farzların, vitir namazının ve müekked sünnetlerin son oturuşlarında, gayri müekked sünnetler ile diğer nâfile namazların da her oturuşunda tahiyyâttan sonra Hz. Peygamber'e ve âline salavât getirmek sünnettir.

  "Allahumma Salli-Bârik" duaları diye kısaltılan, namazlardaki salavâtın başlangıcını Kâ'b b. Ucre (r.a) şöyle anlatır: "Hz. Peygamber bizim yanımıza geldi. Biz dedik ki: "Ey Allah'ın Resulu! Allah bize, sana nasıl selâm vereceğimizi bildirdi. Sen de bize, sana nasıl salât getireceğimizi öğret". Hz. Peygamber (s.a.s), salât dualarını şöyle telkin buyurdu: Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahime inneke hamîdun mecîd. Ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin, kemâ barekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahime inneke hamîdun mecîd" (Buhârî, Tefsîru Sûre, 33/10; Enbiyâ, 10, Deavât, 31, 32; Müslim, Salât, 65, 66, 69; Tirmizî, Tefsîr-i Sûre, 33/23; Vitr, 20; Ebû Dâvud, Salât, 179; Nesâî, Sehv, 49, 50-54; İbn Hanbel, I, 162, III, 47, IV, 118, 241).

  Anlamı: "Ey Allah'ım! Peygamberimiz Muhammed'e ve onun ailesine salât et, onların şeref ve kadrini yücelt, Hz. İbrahim ve ailesine salât ettiğin gibi. Ve yine Hz. Muhammed'i ve âilesini mübarek kıl, onların feyiz ve bereketlerini daima arttır, Hz. İbrahim ve ailesini mübarek kıldığın gibi. Şüphe yok ki Sen hamîdsin, mecîdsin, bütün övgü, azamet ve celâl Sana mahsustur".

  Bütün namazların son oturuşlarında tahiyyat ve Allahumma salli-bârik dualarından sonra, iki tarafa selâm vermeden önce dua edilmesi sünnettir. Bu duanın Kur'an-ı Kerim ayetlerinden seçilmesi veya bunlara benzemesi daha uygundur. İnsanlardan istenecek şeyler konusunda namazda dua edilmez. Meselâ; "Ya Rabbi! Bana dünya malı ver, şu kadar para ver" denilmesi caiz görülmez. Namazların sonunda mutat olarak dua niyetiyle; Rabbenâ âtinâ fî'd dünyâ haseneten ve fil-âhireti haseneten ve kına azabennâr (Ey Rabbimiz! Bize dünyada bir güzellik, âhirette de bir güzellik ver ve bizi ateş azabından koru)" (el-Bakara, 2/201).

  Namazın sonunda selâm verirken yüzün önce sağa, sonra sola döndürülmesi sünnettir. Namaz kılan kimse, sağına ve soluna selâm verirken sağında ve solunda bulunan insan, cin ve meleklere selâm vermeye niyet eder. İmam da kendisine uyanlara selâm vermeye niyet eder (Ebû Dâvud, Salât, 184; Nesâî Tatbîk, 83; Ahmed b. Hanbel, I, 172, 181, 408, IV, 193


 3. Misafir
  Allah razı olsun bilgilendirdiniz.

 4. Misafir
  Sayın admin,
  Salli Barik dualarının türkçe çevirisinde ("Ey Allah'ım! Peygamberimiz Muhammed'e ve onun -AİLESİNE -salât et,) yer alan -ailesine- kelimesi doğru bir çeviri mi?. Yoksa-ümmetine- mi? olacak. Teşekkürler.

 5. Misafir
  Ceviride yanlislikmi var neden muhammed ve ibrahim a.s yucelmek icin dua ediyoruz.onlar in allah katinda yucelik makami dusukmy.biz bu duayi okyyunca makamlari dahami yukselecek.bu dualar peygambere yagcilik amacli degilmi

 6. mum
  Administrator
  bu dualar peygambere yagcilik amacli degilmi
  Bir müslümana dua etmek bile sevap kazandırırken bir Peygambere dua etmek nasıl yağcılık olsun bu nasıl bir mantık!
  Biz Peygamberlere dua ederek kendimiz yararlanıyoruz onlar zaten yüce makamlarda.

  Örnek olarak biri bizim sevdiğimiz bir insanı öeverken nasıl seviniyorsak, Allahın en sevdiği kullarını övünce Allah da sevinir ve mükafat verir.

  yer alan -ailesine- kelimesi doğru bir çeviri mi?
  Arapçadaki Aline "Ailesine" demektir. Çeviri doğrudur.

+ Yorum Gönder
salli barik kuranda varmı,  salli barik dualarının tefsiri,  salli barik tefsiri,  salli barik duaları kuranda varmı,  salli barik kuranda geçiyormu,  allahümme salli duası kuranda var mı,  allahümme salli kuranda varmı