+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Vakit namazlarının arkasına kaza namazı kılmak istediğimizde yeniden ezan ve kamet okumamız gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vakit namazlarının arkasına kaza namazı kılmak istediğimizde yeniden ezan ve kamet okumamız gerekir mi?

  Reklam
  Sual: Sa benim bi sorum olacaktı Şimdi 7 yıllık namaz borcum var Mesela öğlenleyin ezan okunduktan sonra öğle namazının farzını kıldık Kaza namazı kılmaya başlıyıcam Yine de ezan ve kamet okumam gerekiyor mu? Teşekkürler ? 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: vakit namazlarının arkasına kaza namazı kılmak istediğimizde yeniden ezan ve kamet okumamız gerekir mi?


  Reklam  Cevap: Aleykum Selam Ve Rahmetullah

  Ezân ve ikâmet hangi hâllerde okunur?

  Beş vaktin farz namazlarında ve Cuma namazının farzında kamet getirilir. Kaza namazında da bu böyledir. Ancak Vitir, Teravih, Bayram, Cenâze ve Nâfile namazlarda kamet getirilmez. Kamet erkeklere has bir sünnettir. Kadınlar kamet getirmezler. Kamet cemaatın müstehab olan sünnetlerindendir. Kadınlar ve çocuklar bir arana gelerek namaz kılsalar bile kamet gerekmez. Namazlarından bazısı kazaya kalan namazlarını peşipeşine kılabilir. Bulunduğu yerden ayrılmadığı sürece tek kamet yeterli olur.

  Yolcu erkekler de yolculukları sırasında ezan okur, kamet getirirler. Yolcu, ezan okumayabilir. Ancak kamet getirmesi sünnettir.

  Mahalle camiinde yapılan kamet evler için geçerlidir. Evde namaz kılan kişi kamet getirmese de olur. Kamet getirirse daha iyidir.

  kaynak:

  Ezan ve kamet, vakit namazlarında sünnettir. Ezan ve kamet; vaktin değil, namazın sünneti olduğu için, kaza namazı kılarken de ezan ve kamet okumak sünnet kabul edilmiştir. Birden fazla kaza namazı kılınacaksa, meclis aynı olsun, farklı olsun her bir namaz için ayrı ayrı ezan ve kamet getirilmesi daha faziletli görülmüş olmakla birlikte, aynı yerde birden fazla kaza kılacak olduğunda bunların ilkinde bir kere ezan okunup diğerlerinde sadece kametle yetinilmesi de mümkündür. Bir diğer görüşe göre, bir mecliste ne kadar kaza kılınırsa kılınsın bir ezan ve bir kamet yeterli olur. (İlmihal, T.D.V. 1/268)

  kaynak:

  fıkıh kitaplarında ise:

  hazarda(şehirde)ve yolculukta farz namazların eda ve kazasında isterse yalnız başına kılmış olsun,ezan okumak ve kamet getirmek,erkekler için müekket sünnettir.kadınlara mekruhtur.
  bir kaza namazı için hem ezan okunurihem kamet getirilir,geçmiş namzların kazasında aynı mecliste olduğu takdirde,ilkin ezanve kamet okunur.diğerlerinde ezan terkedilebilirsede kameti terketmek mekruhtur.(nurul izah tercümesi-şurunbillali ve ebu zeyd el-şibli)

  kaza namazı için ezan ve ikamet getirilir.çünkü pey.efendimiz sav. harpten dönerken sabaha karşı hz bilali kendilerini sabah namazına kaldırması için nöbetçi bırakarak uyumuşlardı.hz bilalde uyumuştu.güneş doğduktan sonra uyandılar.güneş yükseldikten sonra abdest aldılar.pey.efendimiz hz bilale ezan okumasını emretti.hz bilalde ezan okudu.
  sabah namzının sünnetini kıldılar sonra hz bilal kamet getirdi.pey efendimiz namazı kaza olarak kıldırdı.
  bizim delilimiz ebu yusuf ra peygamberimize isnatla 'peygamberimizin bu dörrekatlı namazı ezan ve kametle kaza ettiğidir.'

  bir kimse birçok namazı bir yerde kaza edecek olsa,ilk kaza namazı için hem ezan hem kamet getirmesi sünnettir.diğer kaza namazları için ezan okumakta muhayyerdir.dilerse her kaza için ezan okurikamet getirir.dilerse bir ezan okur ve her kaza namazı için kametle yetinir.
  yolcunun ezan ve kameti bırakması mekruhtur.çünkü pey.efendimiz;
  'yolculuk yaptığınız vakit ezan okuyun,ikamet getirin.yaşca büyük olanınız imam olsun'buyurmuştur.
  (mülteka tercümesi-ibrahim halebi)

  erkekler yannız başına yahut cemaatle namaza durdukları zaman ikamet yapılır.evde veya kırda kılınacak farz namazları için hem ezan hemde ikamet getirmek daha faziletlidir.yannız ikametlede yetinebilir.fakat ezanla yetinmek mekruhtur.
  (büyük islam ilmihali-ömer nasuhi bilmen)

 3. Misafir
  Selamun Aleykum

  Açıklamalarınız için Allah razı Olsun.

  Allah'a emanet olunuz.

 4. Misafir
  Aksam namazımi yatsı ezan ına 10 dakika kala yetişebildim yatsı ezanı okundu hemen yatsı namazını kilabilirmiyim yoksa bir müddet beklemelimiyim cevaplarsaniz sevinirim teşekkür ederim

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Yatsı ezanı okunmaya başladığı anda yatsıyı kılabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
kadınlar kaza namazı kılarken ezan okur mu,  her namazın arkasından kaza namazı kılınırmı,  kaza namazı arka arkaya kılınırmı,  kaza namazları arka arkaya kılınırmı,  vakit namazının arkasından kaza namazı kılınırmı,  vakit namazlarının arkasından kaza namazı kılınırmı,  kadınlar kaza namazı kılarken ezan ve kamet okur mu