+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden İmsak ile Güneş arasında kaza namazı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmsak ile Güneş arasında kaza namazı

  Reklam
  Sual: Benim sorum Şu; İmsak ile Güneş arasında kaza namazı kılınabilirmi. Ayrıca kerahat vakti hariç İkindi namazı ile akşam namazı arasında kaza namazı kılınabilirmi. şimdiden teşekkürederim. ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: İmsak ile Güneş arasında kaza namazı


  Reklam  Cevap: Şafii Mezhebine göre, Kaza namazı her zaman kılınabilir.

  Hanefi mezhebine göre ise,
  Beş vakit vardır ki, onlara mekruh vakitler denir.

  Birincisi: Güneşin doğmasından bir mızrak boyu (beş derece) ki, yükselişine kadar olan zamandır. Memleketimize göre güneşin doğuşundan sonra kırk ile elli dakika arasında bir zamandır.

  İkincisi: Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anının bulunduğu vakittir. Buda öğle namazından önceki 30-40 dakikalık bir zamandır.

  Üçüncüsü: Güneşin sararmasından ve gözleri kamaştırmaz bir hale gelmesinden itibaren batışı zamanına kadar olan vakittir. Buda güneşin batmasından yani akşam namazından 45 dk. öncedir.

  Dördüncüsü: Fecri Sadıkın doğmasından güneşin doğacağı zamana kadar olan vakittir.

  Beşincisi: İkindi namazı kılındıktan sonra güneşin batmasına kadar olan vakittir.

  İlk üç kerahet vaktinde ne kazaya kalmış farz namazlar, ne vitir gibi vacip olan namazlar, ne de önceden hazırlanmış bir cenaze namazı kılınabilir, nede evvelce okunmuş bir secde ayeti için tilavet secdesi yapılabilir. Bunlar yapılsa iadeleri gerekir.

  Bu üç vakitte nafile namazda kılınmaz. Ancak kılınacak olsa kerahetle caiz olur ve iadesi gerekmez. Çünkü bu kerahet nafile namazların sıhhatli olmasına engel değildir. Bununla beraber bu vakitlerden birine rastlayan bir nafile namazı kerahet vaktinden sonra onu kaza etmek daha fizaletlidir.

  Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali

+ Yorum Gönder