+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namazda Okunan Süreler Sırasıyla Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda Okunan Süreler Sırasıyla

  Reklam
  Sual: 5 Vakit Kılınan Namazın Sırasıyla Okunacak Sürelerini öğrenmek Istiyorum. Kaza Namazları Nasıl Kılınır. Ve Hanği Namazın Arkasına Kılınır. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Namazda Okunan Süreler Sırasıyla


  Reklam  Cevap: Namazda fatihadan sonraki kıraat sürecinde, kur'andan okunan pasajların en az bir satır uzunluğunda olması gerekir.

  Bazı kısa sürelere örnekler

  Fil
  Kureyş
  Ma'un
  Kevser
  Kafirun
  Nasr
  Tebbet
  İhlas
  Felak
  Nas

  Kaza namazlarınıda kerahat vakti hariç her vakit kılabilirsin
  bu kerahat vakitler şunlardır

  Bu üç vakit; güneş doğarken, batarken ve zevalde ikendir.

  Burada güneşin doğması, (İşrak vakti)ne kadar olan zamandır.

  Zeval vakti, ise öğleye 20 dakika kaladır.

  Güneşin batması da, bakacak kadar sararmaya başladığı vakitten
  batıncaya kadar olan zaman demektir.
  Bu zamanın miktarı 40 dakika ile 45 dakika arasında değişmektedir.
  Güneş batarken, yalnız o günün ikindinin farzı kılınır.
  Fakat, ikindiyi bu vakte kadar geciktirmek tahrimen mekruhtur.

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Namazda okunacak zammı surelerin sırası

  FATİHA SURESİ ; 1.Bismil -lâ-hir- Rahmân-ir'Rahıym 2.El-hamdü lillahi Rabbil-âlemiyn. 3.Er'Rahmânir-Rahiym. 4.Mâliki Yevmiddiyn 5.Iyyâake-nâbüdü ve iyyâakenesteiyn 6.İhdinassırâtal-müstekıym 7.Sıraatalleziyne-en'amte aleyhim, gayril mağdubi aleyhim ve leddâlliyn. Amin.  FİL SURESİ ; 1.Elem tera keyfe feale rabbüke bi eshaabil fiyl 2.Elem yec'al keydehüm fii tadliyl 3.Ve ersele aley him tayran ebâabiyl 4.Termiyhim bi hıcâaratim min sicciyl 5.Fecealehüm Ke asfim me'küül  KUREYŞ SURESİ ; 1.Li iylâafi kurayşin 2.İlâafihim rihleteş şitâaaai vessayf 3.Fel ya'büdüü rabbehâazel beyt 4.Ellezii et 'amehüm min cuuın ve âmene hüm min havf  MA'UN SURESİ ;1.Eraeytellezi yükezzibü biddiyn 2.Fezâalikellezii yedü'ul yetiym 3.Velâa yehuddu alâa ta'aamil miskiyn 4.Feveylül lil musalliyn 5.Elleziyne hüm an salâatihim sâahüün 6.Elleziyne hüm yüraaaa üüne 7.Ve yemneuunel mâauun
  KEVSER SURESİ ; 1.İnnâa e'taynâakel kevser 2.Fesalli li rabbike ven har 3.İnne şâanieke hüvel ebter  KAFİRUN SURES ;1.Kul yâa eyyühel kâafiruun 2.Lâa e'büdü mâa tebüdüün 3.Velâa entüm aabidüüne mâa a'büd 4.Velâa ene aabidüm mâa abed-tüm 5.Velâa entüm aabidüüne mâa e'büd 6.Leküm diynüküm veliye diyn  NASR SURESİ ; 1.İzâa câaaae nasrullaahi vel fethu 2.Ve raeytennâase yedhu-lüüne fii diynillahi efvâacâa 3.Fesebbih bihamdi rabbike vesteğfirhü innehüü kâane tevvaâbâa  TEBBET SURESİ ; 1.Tebbet yedâaa ebiylehebivve tebbe 2.Mâa ağnâa anhü mâalü-hüü ve mâa keseb 3.Se yaslâa nâaran zâate leheb 4.Vemraetühüü hammâaletel hatab 5.Fii ciydihâa hablüm mim mesed  İHLAS SURESİ ; 1.Kul hüvellâahü ehad 2.Ellâahüs samed 3.Lem yelid ve lem yüüled 4.Velem yeküllehüü küfüven ehad  FELAK SURESİ ; 1.Kul euuzü birabbil felak 2.Min şerri maa halak 3.Ve min şerri ğaasikın izâa vekab 4.Ve min şerrin neffâasati fil 'ukad 5.Ve min şerri haasidin izâa hased  NAS SURESİ
  ;.Kul euuzü birabbinâas 2.Melikinnâas 3.İlâahinnâas 4.Min şerril vesvâasil hannâas 5.Ellezii yüvesvisü fii sudüürinnâas 6.Minel cinneti vennâas  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  SİE


  Kaza namazını kerahat vakitleri dışında istediğin zaman kılabilirsin kardeş. Ama öncelik zamanı gelmiş vakit namazlarınındır.

 4. Misafir
  öğrenmek istedikten sonra, varsa eksiklerimizi giderebiliriz.çok beğendim.emeği geçenlerden allah razı olsun.teşekkür ederim.sevgi ve selamlarımı sunarım.

 5. Misafir
  Allah yapmış oldugumuz ibadetleri kabul etsin inşaallah

 6. Misafir
  Namazda beddua ile ilgili ayetler okunmaz.tebbet de bu surelerden dir.kuran bize nasihat eden{ibret alinacak isyan edenlerin ve allaha inananlarin sonlarinin ne oldugu}ayetlerden olusur.bu surede nasihattir.ebu lehebin obur dunyadaki mekaninin ne oldugu bu sure ile belirtil mis diyanet isleri namazda hangi sureler okunur.yeniden oturup arastirma yapmasi lazim.

 7. mum
  Administrator
  Namazda beddua ile ilgili ayetler okunmaz
  Namazda tebbet ve benzeri ayetlerin okunmayacağını söyleyen kara cahilin tekidir.
  Kuran bir bütündür ve her ayeti her süresi namazda okunur.

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Diyanet namazda hangi sureler okunur diye araştırma yapacakmışBu kişi bunu inanarak söylüyor olamaz,mümkün değil bu

 9. Misafir
  Böle sirasiyla okuyunca sünnetmi veya nedir ??
  Benim okudugumun sirasi az birsey degisik birsey olurmu ???

 10. @hmet
  Üye
  Böle sirasiyla okuyunca sünnetmi
  Süreleri Kuran sırasına göre olduğu gibi okumak sünnettir.

 11. Misafir
  Namazda okunan sureler 10 tane mi yoksa 114 tane mi şimdi ben Rahman suresini okusam olmuyor mu namazim ... Niye insanları dar bir kalıba hapsediyorsunuz ...Kolaylık olsun diye diye insanları dar bir kalıba hapsediyorsunuz ...

 12. Şema
  el-âsa limen âsa
  Kolaylık olsun diye diye insanları dar bir kalıba hapsediyorsunuz ...
  Hiç bir Müslümana sadece 10 süre okuyun demeyiz. 114 süreden ezberim var ve o şekilde tavsiye ederim ama hiç ezberleyemeyen için kısa süre tavsiye ederiz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
namazda okunan sureler,  namazda okunan sureler sırasıyla,  namazda okunacak sureler,  namaz da okunan dualar,  namazda okunan süreler,  namazda sırasıyla okunan sureler,  namaz sureleri sırası