+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Ebabil namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ebabil namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur

  Reklam

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Ebabil namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur


  Reklam  Cevap: Evvabin namazına ebabil denmiş bu yanlış.

  Evvabin namazı nedir

  Akşam namazı ve sünneti kılındıktan sonra kılınan nafile namaza evvabin namazı denir.


 3. Hoca
  erimeye devam...
  Ebvabin Namazı kılınışı

  Akşam namazının sünnetinden sonra kılınan altı rekâtlık gayr-i müekked namaz. Evvâb, faal vezninde ism-i fâildir, günâhları terk ve hayırlı işler yapmak sûretiyle Allah'a dönen demektir. Çoğulu Evvâbin'dir. Evvâbin namazı, Allah'a çok itaat edenlerin namazı demektir. Ashab-ı kirâmdan Zeyd b. Erkâm, kuşluk vakti birtakım insanların namaz kıldıklarını görmüş de; "Bu adamlar pek âlâ bilir ki, bu saatten başka zamanda namaz kılmak, daha faziletlidir. Çünkü Resulullah (s.a.s.), "Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zaman kılınır" buyurmuştur" (Müslim, Salât, 19).

  Zeyd b. Erkâm, başka bir rivâyetinde şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.s.) Kûba'lıların yanına gitti. Vardığında, onlar namaz kılıyordu. Allah elçisi, onlara, 'Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zamandır' buyurdu" (A. Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercümesi ve Şerhi IV, 2132).

  Bu hadislerde, namazın kaç rekât kılınacağı belirtilmemiştir. İslâm âlimleri, sıcağın yükseldiği bu vaktin, kuşluk namazı için en elverişli ve faziletli olduğunu söylemişlerdir. Çünkü kuşluk namazının vakti, günün evveli olup, daha erken saatlerde de kılınabilmektedir.

  Hz. Sevbân'dan nakledilen şu hadis de, evvâbin namazının önemini belirtir: "Allah Rasûlü, günün yarısından sonra namaz kılmayı severdi. Hz. Âişe, Ya Resulullah, sen bu saatte de mi namaz kılmayı seviyorsun? dedi. Resulullah (s.a.s.): "Bu saatte gök kapıları açılır ve Hak Teâla hazretleri, bu saatte kullarına rahmetle bakar. Bu namaz Âdem, Nuh, İbrahim ve İsâ'nın devam ettikleri bir namazdır" buyurdular (el-Askalânî, Bulûgu'l Merâm, Terc. A. Davudoğlu, II, 48). Evvâbin namazının dört rekât olduğuna dâir çeşitli hadisler nakledilmiştir. Akşam namazından sonra ve altı rekât kılındığına dâir hadisler de nakledilir ve bunların uygulamada daha yaygın olduğu bilinmektedir (Tirmizî, Salat, 32 1) .

  Akşam namazının sünnetinden sonra iki ilâ altı rekat arasında kılınan nafile namaza da "evvâbin" denilmiştir. Hz. Peygamber, akşam namazından sonra altı rekat nâfile namaz kılanın evvâbinden (günah işleyip, arkasından hemen tövbe eden kimselerden) sayılacağını bildirmiş ve arkasından da şu ayeti okumuştur: "Rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer salih kimseler olursanız, şüphesiz Allah tövbe edenleri affedicidir" (el-İsrâ, 17/25; bk. İbn Kesir, Tefsir, İstanbul 1985, V, 64, 65; Şürünbülâli, Şerhu Nüri'l-İzah, İstanbul 1984. s.74)

  Hamdi DÖNDÜREN


  Kardeşim namaz isminde bir yanlışlık olmuş,
  sanırım ebvabin namazı demek istedin
  çünkü ebabil namazı diye bir namaz yok...

  Selam ve dua ile...

 4. Misafir
  sağolun işime yaradı nasıl kılmam gerektiğini öğrenmiş oldum

  Allah Razı Olsun Başka Ne Diyeyim .

 5. Misafir
  ALtı rekat olarak ebvabil namazı kılıbdığın da kaç rekatta selam verilir .Nasıl niyetlenilir.açıklarsanız duacınız olurum .

 6. Misafir
  selamun aleykum..ALLAH RAZI olsun hocamm.
  ben hep ebabil diyordum.
  buyuk bir yanlisşimi duzeltmeme sebep oldunuz.
  ayrica evvabin namazinida ogretiniz. cok sagolun. selamun aleykum tekrardan

 7. Misafir
  evvabil namazı nasıl kılınır okunan sureleri nelerdir iki rakatta bir mi selam verilir cevaplarsanız sevinirim teşekkürler...

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  Evvabin namazını sabah namazı sünneti gibi kılabilirsiniz, özel bir süresi yoktur.
  iki rekatta bir selam vermek de caiz dört rekatta bir de caizdir.


 9. Misafir
  Bu yazıları kim yazıyor allah aşkına
  Kontrol etmiyormusunuz. Ebabil veya ebvabil değil namazın ismi tarifte de geçtiği gibi evvabin namazı . siteyi kontrol edin çok hata var

 10. Misafir
  tesekur ederim yanlisimi duzeldtigin icin ben engin

 11. Misafir
  selamın alleoyküm hocam ben evvabin namazında birinci rekata kafirun suesini ikinci rekatada üçtane ihls suresi okuyarak kılıyorum doğrumu yapıyorum.

 12. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Allah kabul etsin bu şekilde namazını kılabilirsin. Nafile namazlarda birden fazla aynı sure okunabilir ama farz namazlarda aynı sureyi tekrar okumak mekruhtur.

+ Yorum Gönder
Ebabil namazı,  ebabil namazi,  ebabil namazı nasıl kılınır,  ebabil namazi nasil kilinir,  ebabil namazı nedir,  ebabil namazı nezaman kılınır,  ebabıl namazı