+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Ezan okunmadan camiye giren kimseye 325000, ezan zamanı gidene 25000 kabul olunmuş namaz sevabı veri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ezan okunmadan camiye giren kimseye 325000, ezan zamanı gidene 25000 kabul olunmuş namaz sevabı veri

  Reklam

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Ezan okunmadan camiye giren kimseye 325000, ezan zamanı gidene 25000 kabul olunmuş namaz sevab


  Reklam  Cevap: Hadis kaynaklarında böyle bir bilgiye rastlayamadık.

  “Ezandan önce camiye giren kimseye 325000 kabul olunmuş namaz sevabı verilir” ifadesi şeriatın muvazenesini bozacak niteliktedir. İslam’da imandan sonra en büyük ibadet namaz olduğu hususu alimlerin ittifak ettiği bir gerçektir. Buna rağmen, “Ezandan önce camiye girmek” gibi bir hareketin 325000 namaza mukabil geldiğini düşünmek olacak iş değildir.

  İbn Mace dışındaki Kütübü sittede yer alan aşağıdaki hadis-i şerifin ifadesinden de bu konuda doğru bir anlayışa varmak mümkündür. Ebu Hureyre’nin bildirdiğine göre, Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kim Cuma günü boy abdesti gibi yıkanır ve camiye giderse, bir deveyi sadaka vermiş gibi sevap kazanır. İkinci saatte giden bir inek sadaka etmiş gibi sevap kazanır. Üçüncü saatte giden kimse boynuzlu bir koç sadaka vermiş gibi sevap kazanır. Dördüncü saatte giden ise bir tavuk sadaka vermiş gibi sevap kazanır. Beşinci saatte giden ise bir yumurta sadaka vermiş gibi sevap kazanır..”(Neylu’l-Evtar, 3/229-230).

  Buradaki saatten maksat bilinen saatten çok camiye gitme sırasını belirleyen herhangi bir zaman dilimidir(geniş bilgi için bk. a.g.y).

  Görüldüğü gibi, bu sahih hadiste, camiye gitme öncelik sırası herhangi bir namaz sevabıyla karşılaştırılmamıştır.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


 3. DZALBAY
  Üye
  Ellerine sağlık...Bilgi tazeledik...Artı;hurafeye geçit yok...

+ Yorum Gönder