+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Kaza namazları nasıl kılınır? vitir namazlarının kaza namazı kılınırmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Yorum: Kaza namazları nasıl kılınır? vitir namazlarının kaza namazı kılınırmı


  Reklam  Cevap: Hiçbir şey anlamadım kusura bakmayın! Hem sünnet namazları kaza namazına niyet edip kılın borcu olan sünneti kılamaz diyorsunuz daha aşağıda son kısımda da sünnetleri terk etmeyin ve kaza namazı yerine niyet etmeyin diyorsunuz valla kafamı karıştırdınız.!!! Yanlış anladığımı da sanmıyorum ayrıca!!!!

  Farz olan namazların kaza edilmesi kişi üzerinde hemen ilk fırsatta yerine getirmesi gereken vacip bir görevdir. Ertelemesi caiz değildir. Bir kimse çocuklarının nafakasını karşılaması dışında arta kalan vakitlerinin tümünde kaza namazlarını kılması gerekir.

  - Hiçbir özür olmadan namazı kazaya bırakmak büyük günahtır. Kişi namazı kılmamakla onu terketmiş olur. Kaza etmesiyle terketmenin günahını kaldırır. Sonraya bırakmanın günahı kalkmaz. O, ancak tövbe etmekle kalkar. (İbn Abidin, a.y.)

  - Kılınmayan vitir namazının kazasını kaza etmek vaciptir.

  - Hanefi mezhebine göre "Kaza namazlarıyla meşgûl olmak, nafile namazlarla meşgûl olmaktan daha önemlidir. Ancak; farz namazların öncesi ve sonrasındaki sünnetler, kuşluk namazı, tesbih namazı ve haklarında haberler gelen "tahiyyetü'lmescid" (mescidi selâmlama) namazı, ikindi namazından önceki dört rekât namaz, akşam namazının farzı ve sünnetinden sonra ikişer ikişer kılınan altı rekât 'evvabin' namazı gibi namazlar bu hükmün dışındadır." (Reddü'l Muhtar, II/74)

  - Şâfiî mezhebine göre de, üzerinde kaza namazı borcu olan bir insanın, bu namazları kılıp borcundan kurtuluncaya kadar gerek beş vakit namazların sünnetlerini, gerekse diğer nafileleri kılması mekruhtur. Çünkü bir an önce kazaların kılınıp bitirilmesi gerekir.

 3. 3
  Misafir
  Hiçbir şey anlamadım kusura bakmayın! Hem sünnet namazları kaza namazına niyet edip kılın borcu olan sünneti kılamaz diyorsunuz daha aşağıda son kısımda da sünnetleri terk etmeyin ve kaza namazı yerine niyet etmeyin diyorsunuz valla kafamı karıştırdınız.!!! Yanlış anladığımı da sanmıyorum ayrıca!!!!

  Hangisi doğru söylermisiniz??? Önce kaza namazi olan sunnetleri kilamaz diyorsunuz bunun yerine sünnetleri de kazaya niyet edin diyorsunuz yazının sonunda ise sünnetleri terk etmeyin kaza yerine niyet etmeyin çünkü telafisi yok kazayı her zaman kilabilirsiniz ama sünneti kilamazsiniz diyorsunuz yazının başlarında ise sunnetlerde kaza namazlarına niyet edin diyorsunuz bu sizce de çelişkili değil mi??? Yanlış anladığımı da sanmıyorum ayrıca!!! Sinirlendim şimdi!!!!

 4. 4
  ACİLSERVİS
  Administrator
  Eski mesajlar silindi. Hala bir soru işareti varsa sorabilirsiniz. Bunun gibi bir çok yazılarımızı güncelliyoruz.

 5. 5
  Misafir
  Selamün aleyküm , kuşluk namazından sonra geçmiş namazların kazalarını kılabilirmiyim

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Kuşluk vaktinde dilediğin kadar kaza namazlarını kılabilirsin. Bu kazaları ister kuşluk namazından önce veya sonra kılmakta serbestsin herhangi bir sakıncası yoktur.

 7. 7
  Misafir
  Yolculuk esnasında yatsı namazı kılmak için vakit yok ve mola suresı kısıtlı olduğu için yatsı namazı geçmeden sadece farzı kılmak caiz midir ?

 8. 8
  emre
  Devamlı Üye
  Tabiki sadece farzını kılabilirsin. Sünnetleri kılmak zorunda değilsin.

 9. 9
  Misafir
  Yatsı namazının ve vitir namazının kazası aynı vakitlerdemi kılınmalıdır. Yoksa öğlen namazın da yatsinin kazasını ikindi de işe vitirin kazasını kilabilirmiyim?

 10. 10
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Kaza namazı bir günlükten çok olan kişiler kaza namazlarını sıra ile kılmak zorunda değildirler.
  Yatsıyı ayrı vitri ayrı zamanlarda kılabilirsiniz

 11. 11
  Misafir
  Seferi hallerinde sünnet ve seleti fitir namazları kılınırmı.

 12. 12
  arifselim
  Yönetici
  Seferi iken sünnet namazları kılmak mecburiyeti yoktur. Ama imkan ve vakti olan kılmalı ve sevaptan mahrum kalmamalıdır. Vitir ise, hanefilerde seferi olsa da kılması gerekir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

yatsı namazının kazası nasıl kılınır

vitir namazının kazası nasıl kılınır

yatsı namazı kazası nasıl kılınır

vitir namazı kazası nasıl kılınır

yatsının kazası nasıl kılınırkaza namazı nasıl kılınıryatsi namazinin kazasi nasil kilinir