+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Şafiilere göre namazda okunacak sureler nelerdir ve kaza namazları nasıl kılınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafiilere göre namazda okunacak sureler nelerdir ve kaza namazları nasıl kılınır

  Reklam

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Şafiilere göre namazda okunacak sureler nelerdir ve kaza namazları nasıl kılınır


  Reklam  Cevap: Kaza etmeye niyet edilen namazı sadece sabah, öğle, ikindi veya akşam namazı şeklinde belirtmek yeterlidir. Yani "Niyet ettim sabah namazının kazasını kılmaya" şeklinde niyet edilir.

  Şâfiî Mezhebi'ne göre de, üzerinde kaza namazı borcu olan bir insanın, bu namazları kılıp borcundan kurtuluncaya kadar gerek beş vakit namazların sünnetlerini, gerekse diğer nafileleri kılması mekruhtur. Çünkü bir an önce kazaların kılınıp bitirilmesi gerekir.
  (Büyük Şafii İlmihali - Mehmet Keskin)

 3. Arsoy
  Devamlı Üye
  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.
  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

  Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

  Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir..


 4. Misafir
  ya cok güzel site

+ Yorum Gönder
şafiilere göre namaz sureleri,  şafiiler icin namaz sureleri,  şafiiler için namaz duaları,  şafiilere göre namazda hangi dualar okunur,  şafi mezhebine göre namazda okunan sureler,  şafilerde namaz sureleri,  şafii namazda okunan dualar