+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Hamile iken namaz kılma şekli nasıldır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hamile iken namaz kılma şekli nasıldır?

  Reklam

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: hamile iken namaz kılma şekli nasıldır?


  Reklam  Cevap: Hamile bir kadının namaz kılması gerekir. Adil, yani dinin asgari farzlarını yapan ve büyük günahlardan sakınan uzman bir doktor, namaz kılarken ayakta durmasının sakıncalı olduğunu söylemişse, bu durumdaki bir hâmile namazlarını oturarak kılabilir.

  Tıbbî verilere ve İslâm hukukçularının çoğunluğuna göre hamile kadın, hayız görmez. Dolayısıyla hamile kadında kanama görülse bu hayız kanı olmayacağı için kadın namaz ve oruçla mükelleftir. Özürlü (müstehâze)lerin hükümlerine tabi olarak abdestli olmak şartıyla namaz kılabilir, Kur'ân'a dokunabilir, Kur ân okuyabilir, camiye girebilir.

  Hamile doğum yapar yapmaz artık nüfesa (lohusa) olur. Kan kesilip gusl edince normal hükümlere tabi olur ve dinî vecîbelerini îfa eder.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Sandalyede namaz kılınabilir mi?

  "Bir hasta takatine göre namaz kılmakla mükellef olur. Mesela, ayakta durmaya asla gücü yetmeyen veya ayakta durması hastalığın uzamasına veya artmasına sebep olcağı anlaşılan bir hasta oturarak namaz kılar." Görüldüğü gibi oturmak daha güzel olur ama sandalyede kılmanın da bir zararı yoktur.

  Ayakta durmak namazın farzlarından biridir ki, buna kıyam diyoruz. Bu nedenle ayakta durmaya gücü yeten birinin ayakta durmadan kıldığı namaz olmaz.

  Ancak rahatsızlığı olan ve ayakta duramayan veya rahat oturamayan birisi oturarak veya ayakta durmadan namazını kılabilir.


  Kişi yaslanmadan namaz kılmayacak derecede hasta veya yaşlı ise yaslanarak namaz kılabilir. Gücü yeten birisinin bunu yapması mekruhtur.

  Efendimiz (sav) Hazretleri nafileleri deve üzerinde kılmış, farzları da yerde kılmaya dikkat göstermiş; ancak yerde kılmak mümkün olmadığı takdirde deve üzerinde kılınacağına işarette bulunmuştur.

  Yerin çamur olması, kafilenin beklememesi, binek hayvanın huysuz olup kaçması.. gibi durumlar yere inmemeye özür olarak gösterilmiştir.

  Bu noktadan bakılınca yerde oturmakta veya ayakta durmada zorlanan birisinin sandalyede namaz kılmasının bir sakıncası olmadığı söylenebilir.

  Namaz kılarken huzurlu olmak da çok önemlidir. Eğer otururken ızdırap çekiyorsa, sandalyede daha rahat edecekse, sandalyede oturarak namaz kılabilir.

  Sandalyede namaz kılacağı vakit ima ile kılar.

  İmâ, namazda rükû ve secde yerine başla işaret etmektir. Bu şekilde namaz kılan kişi rükû için başı biraz eğer, secde için ise rükûdan biraz daha fazla eğer. Secdede başını yere koyamayan kimsenin, bir şeyi başına kaldırarak ona secde etmesi caiz değildir. Böyle kişi imâ ile namaz kılar. Oturarak namaz kılamayan, sırt üstü yattığı yerde imâ eder. Bir kişi ayakta durmaya gücü yettiği halde, rüku ve secdeye gücü yetmiyorsa, ayakta veya oturarak imâ edebilir; ancak oturarak imâ etmesi daha uygundur. Kaş veya göz ile ima ederek namaz kılınmaz. Başı ile ima etmeye gücü yetmeyen kimsenin namaz kılması gerekmez.


  Selam ve dua ile...


 3. Misafir
  hamileyim.secdeye giderken zorlanıyorum.ayakta rekatlarımı kılarken secdeye oturarak gidiyorum.2 rekata kalkıp zamlı suremi okuyup gene oturup secdemi yapıyorum.etteyiyatüyü salli bari i oturarak kılıyorum.ayakta durabiliyorum.yanlış kılmak istemiyorum.ne yapmam lazım.

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Hastalığından dolayı namazda rükû ve secde yapamayan kişi oturduğu yerden kolayına geldiği şekilde, mesela bağdaş kurarak veya ayaklarını yana veya öne doğru uzatarak oturup namazını kılar. Ayaklarını yana veya kıbleye uzatarak da olsa yere oturamayan kişi, ayakta veya tabure, sandalye, sedir vb. yerlere oturarak namazını îmâ ile kılabilir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s.) basur hastalığı olan birinin nasıl namaz kılacağının sorulması üzerine; “Durabilirsen ayakta, gücün yetmezse oturarak ona da gücün yetmezse yan üstü uzanarak kıl” buyurdu (Ebû Dâvûd, Salât, 181). Bu durumda olan bir kimse usulüne göre, namazını îmâ ile kılar. İmâ ile namaz kılan kişi rükûda başını biraz, secdede ise rükûdan biraz daha fazla eğer. Bununla birlikte, vücudun baş ile birlikte eğilmesiyle de ima yapılmış olur. Bir kişi ayakta durmaya gücü yettiği halde, rükû ve secdeye gücü yetmiyorsa, ayakta veya oturarak ima edebilir; ancak oturarak îmâ etmesi daha uygundur. Başı ile îmâ etmeye gücü yetmeyen kimse namazını kazaya bırakır; gözleri, kaşları veya kalbiyle îmâ ederek namaz kılamaz (Mevsılî, el-İhtiyar, İstanbul, ts. , I, 76-78). Hamile olan bayan, namazda rükû ve secde yapması kendisine veya karnında çocuğuna zarar verecekse, yukarıda anlatılanlardan kendisine uygun gelen şekilde namazını kılar.

 5. Misafir
  Oncelikle birinci sorum suan 7 aylık hamileymm önümüz ramazan ve 9 ayin içinde olacam oruç tutmakla yükümlü muyum ? 2.sorum karnim olmasi dahilinde yere basimi namaz da secde edemiorm nasil kılabilirm sandelye kılmak dogru mu ? Resimle keske anlatabilseniz ? Teşekkür ederim

 6. Misafir
  Hamileyim abdest alamıyorum agrim var alamıyorum ne yapmam lazım

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hamile kadın abdest aldıracak kimse olmadığında alabildiği kadar alır ve namazını kılar

 8. Misafir
  nasıl namaz kılması gerekmez bana bunu bi açıklarmısınız yatalak hasta nasıl göz ile ima ederek namaz kılamaz örneğin bence kesinlikle yanlış bilgi

 9. Misafir
  8 aylık hamileyim Karnım yüzünden secdeye eğilemiyorum bunun için nasıl namaz kılmam gerekiyor

 10. arifselim
  Yönetici
  Bu durumda olan kadınlar rahat edeceği şekilde oturarak namazını kılar. Örneğin bağdaş kurabilir, ayaklarınız uzatabilir. Sandalye mümkün mertebe tercih edilmemelidir ve yerde kılınmalıdır. Eğer imkan kalmazsa o zaman sandalyede de namazını kılabilir. Rüku ve secdelerde başını hafif eğerek kılar tam secdeye gitmesi gerekmez.

 11. Misafir
  Ben yeni hamileyim 2 aylık cok bulantım bas dönmem var halsizim namaz kılamıyorum ne yapmalıyım

 12. arifselim
  Yönetici
  Allah kolaylık ve sağlık versin. İlk aylar farklı açıdan zor olabilir ama bu namaza bir mazeret değildir. Kaçıncı ay olursa olsun namazı kılabildiği imkanı nasılsa o şekilde mutlaka kılmalıdır. Özellikle de hamilelikte ibadetlerin önemi çok büyüktür asla ihmal etmemek lazımdır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
hamilelikte namaz,  hamileyken namaz kılmak,  hamilelikte namaz nasıl kılınır,  hamilelikte namaz kılmak,  hamileler nasıl namaz kılar,  hamileyken namaz,  hamilelikte namaz nasıl kılınır resimli