+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Sabah Namazı ve sünneti kazası hakkında soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sabah Namazı ve sünneti kazası hakkında soru

  Reklam
  Sual: S.a Hocam Benim Sorum Sabah Namazını Vaktinde Kılamadık Güneş Doğguktan 1 Saat Sonra Sabah Namazını Kılacağım Zamanki Niyet Etmeyi Soruyorum Bazı Hocalar Sünneti Ile Birlikte Kaza Edersin Diyor Bazılaarıda üzerinden Herhangi Bir Vakit Namazı Geçmediği Için Normal Sabah Namazı Na Nasıl Niyet Edyorsan öyle Edersin Diyor Bu Konuda Aydınlatıcı Bilgi Verirsen Sevinirim. Saygılar. ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Sabah Namazı ve sünneti kazası hakkında soru


  Reklam  Cevap: Güneşten sonraya kalan namazımızı nasıl kılacağız?
  Sünnetiyle mi, sünnetsiz mi kılınacak? E
  da mı, kaza mı olacak?
  Bu konuda hem bilgiye hem de birazcık ikaza ihtiyacımız var?

  Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

  güneşin doğmasıyla başlayan (kırk beş dakikalık) kerahet vakti çıktıktan sonra öğlenin kerahet vakti girinceye kadarki zaman içinde sünnetiyle birlikte farzı hemen kaza etmektir. Bu durumda ne olur? Hiç olmazsa namazı vaktinde kılmama günahına maruz kalan insan, tehiri sürdürme günahına son vermiş, hemen kaza ettiği namazının borcuyla kalmaktan kurtulmuş olur...
  Bu gibi hiç de arzu edilmeyen ihmallerde mühim bir nokta da şudur: - Namazını vaktinde kılamayan insan, bundan derin üzüntü duymalı, sırtında dağ gibi bir yük ağırlığı hissetmelidir. Bir an evvel namazı kaza ederek bu ağır yükten kurtulma gayreti içinde olmalıdır.


+ Yorum Gönder