+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Namaz kılanlara verilecek olan mükafatlar nelerdir namazı kılmanın önemi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaz kılanlara verilecek olan mükafatlar nelerdir namazı kılmanın önemi

  Reklam
  Sual: namaz kılanlara verilecek olan mükafatlar nelerdir namazı kılmanın önemi
  namaz kılanlara verilen mükafatlar la ilgili ayetler ve hadisler hakkında bilgi vere bilirmisiniz allah razı olsun allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun ? 2. @hmet
  Üye

  Cevap: namaz kılanlara verilecek olan mükafatlar nelerdir namazı kılmanın önemi


  Reklam  Cevap: Ayet ve hadislerle namazın önemi ve mükafatı


  وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ
  NAMAZIN ÖNEMİ VE SEVABI-FAZİLETİ

  İnsanın düzenli bir şekilde Rabbi ile bağlantısını sağlayan namaz, İslamın şartlarından biri ve en önemlisidir. Ergenlik çağına gelen, akıl sahibi her Müslüman’a günde beş vakit namaz kılmak farzdır. Gerek kitabımız Kur an-ı Kerimde, gerek Peygamberimizin Hadisi Şeriflerinde namazla ilgili pek çok emir ve öğüt vardır. Hutbemizin başında okuduğum ayet i kerimede Cenabı Hak şöyle buyuruyor:
  “(Ey Muhammed !) Kitaptan sana vahyolunanı oku ve namazı dosdoğru kıl. Çünkü namaz insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah ı anmak elbette ( ibadetlerin ) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı biliyor.” (1)

  Namazın kişinin kalbini aydınlatacağı, kalbindeki aydınlığı artırmak isteyenin bunu namazla elde edebileceği de hadislerde vurgulanmıştır. Sevgili Peygamberimiz ( as.) şöyle buyuruyor: “ İslam beş temel üzerine kurulmuştur. Allah tan başka ilah olmadığına ve Muhammedin (a.s.) Allah ın Resulü olduğuna şahitlik etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekât vermek, Allah ın evi Kabeyi haccetmek ve Ramazan Orucunu tutmaktır.” (2)

  Allah ın sonsuz güç ve kudreti, kâinata koyduğu harika uyum ve nizamı, insana lütfettiği sayısız nimetler, akıl sahibi insanları O’na kaşı derin bir övgü, saygı, sevgi ve şükre yöneltir. Namaz bu saygı ve sevginin sürekli ve düzenli bir şekilde ifadesidir. İnsanın buna ihtiyacı vardır. Çünkü insan diğer canlılardan farklı olarak akıl, duygu, düşünce ve ruh sahibi olarak yaratılmıştır. Bedenin ihtiyaçları olduğu gibi ruhun da ihtiyaçları vardır. Namaz Allah’a inanan insanın ruhunun günlük gıdasıdır. Namazdan uzak kalmak, ruhu açlığa mahkûm etmek demektir. Her an Yüce Allah’ın sayısız nimet ve ihsanlarına kavuştuğunun bilinciyle yaşayan ve her an O’nun rahmetini üzerinde hisseden bir kul, o lütuf, ihsan ve rahmetin kaynağı ile bağını canlı tutmak ister. Namaz, kul ile rabbi arasındaki bağın güçlenmesine büyük katkı sağlar.
  Değerli Müminler!
  İmanın alameti, dinin direği, müminin miracı ve huzurun kaynağı olan namazı, cemaatle kılmak yalnız başına kılmaktan daha faziletlidir. Zira cemaatle kılınan namaz, Müslümanların kaynaşmasına vesile olur. Bir Hadis-i Şeriflerinde Efendimiz (sav.) : “ Cemaatle kılınan namazın sevabı, yalnız başına kılınan namazdan 27 derece efdaldir” buyurmuştur. (3)
  Ancak cemaate devam eden kardeşlerimiz özellikle temizlik hususunda her zamankinden daha çok titiz olmalı, camide kimseyi rahatsız etmemeli, safları sık ve düzgün tutmalıdırlar.
  Rabbimizin ilahi rahmet ve mağfiretine nail olmak istiyorsak, namazlarımızı tam bir samimiyetle kılmalıyız. Özellikle cemaatle namaza devam etmeliyiz. Peygamber efendimiz (a.s) ve sahabelerin namazı niçin hiç terk etmediklerini iyice düşünmeliyiz. Aile halkımıza da küçük yaştan itibaren namazı öğretmeli ve onlara bizzat örnek olmalıyız. Aksi halde Yüce Allah’ın “Sonra arkalarından öyle bir nesil geldi ki, namazı bıraktılar, şehvetlerine uydular. İşte bunlarda azgınlıklarının cezasına uğrayacaklardır.” (4) ilahi hükmü gereğince yargılanacağımızı, hesaba çekileceğimizi bilmeliyiz.

  Yazımızı müslim’in Kab El-Eslemi’den rivayet ettiği bir Hadis-i şerifle bitirelim. Adı geçen sahabi diyor ki: Bir yolculuk sırasında Hz. Peygamber(sav.) le birlikte geceledim, hizmetinde bulundum. Bana: “Neyi arzu ediyorsun, iste” buyurdu.
  — Ya Resulullah, Cennette seninle beraber olmayı arzu ediyorum, dedim. Gerçekten yalnız bunu mu istiyorsun? buyurdu.
  — Evet, yalnız bunu istiyorum, dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber: “O halde pek çok namaz kılarak nefsin için bana yardımcı ol” diye öğüt verdi.

  HAZIRLAYAN: Yusuf BÜYÜKÇELEBİ
  _________________________
  1-Ankebut Suresi ayet:45
  2-Buhari, Müslim, Tirmizi Nesei: İman
  3-Buhari, Tecrid Terc. C.2 Sayfa:606
  4-Meryem Suresi ayet:60

 3. Misafir
  Ben 10 yaşındayım ve namaz kılıyorumkapandım.

 4. Misafir
  S.a benimde içimde sıkıntı huzursuzluk eksık olmuyo ruhum sıkılıyo bu yüzden namaza başlamak istedim Allah yardımcımız olsun bu dünyada ve öbür dünyada inş

 5. Misafir
  Allah herkesin imanini kuvvetlendirsin inşallah hepimizi kabir azabından korusun namaza başladım inşallah bırakmam allah hepimize namazi düzgünce vaktinde kılmayı nasip etsin (AMIN)

 6. Misafir
  Namaz kilınca içinız huzur doluyor ve kendinizi allah a daha yakın hissediyorsunuz

 7. Misafir
  Lütfen namaz kılın Allah için

  Bu yazıyı okuyan buttun kardeşlerim,namazı terk etmeyin dinimizin direği namazdır,,,,,ABBAS ERDEMIR

 8. Misafir
  Değerli kardeşlerim ben günahkar ve aciz bir kulum,Allah için namazlarınızı kılın. Namaz bizi sırat köprüsünde cehenemden kurtaracaktır. Allah bütün müslümanları nefislerinin şerrinden korusun. amin.

 9. Misafir
  Namaz o kadar önemli bir ibadettir ki kulun ilk hesaba çekileceği şey namazdır

 10. Misafir
  namaz çok önemli bir ibadettir

 11. Misafir
  Allah yazanlardan bizi bilgilendiren kardeşlerimizden ve bu gibi güzel İslam dinimizi öğrenmek için buraya gelen bütün kardeşlerimden razı olsun. Rabbim hepimizi cennettine nasip et. Allah'ım bunu okuyan bütün Müslüman kardeşlerimin duasını sonrada benim duamı kabul gör Yarabbi.

 12. Misafir
  Evet namaz kılarken allah tan sohbet ediyoruz içimiz rahatlıyor Rabbim herkese nasip etsin çocuklarımada aminn

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
namaz kılmanın önemi,  namaz kılmanın fazileti,  namaz kılmanın sevabı,  namaz kılmanın mükafatı,  namaz kılmanın faziletleri,  namaz kılmanın faziletleri nelerdir,  namaz kılanların mükafatı