+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Özürlü namaz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Özürlü namaz

  Reklam
  Sual: hocam ben abdestimi alıyorum fakat tam namazın ortasında gaz çıkarıyorum ve çok üzülüyorum tekrar abdest alıyorum yine aynı şey oluyor ama bu herzaman olmuyo yani bi kaç gün oluyo mesala bazen olmuyo namazım kabul olurmu ne yapmalıyım ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: özürlü namaz


  Reklam  Cevap:
  hocam ben abdestimi alıyorum fakat tam namazın ortasında gaz çıkarıyorum ve çok üzülüyorum tekrar abdest alıyorum yine aynı şey oluyor ama bu herzaman olmuyo yani bi kaç gün oluyo mesala bazen olmuyo namazım kabul olurmu ne yapmalıyım
  Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. insan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır. Oysa abdesti bozulmamıştır. İşte bu duruma mani olmak için hadiste " sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız" buyurulmuştur. Fakat kesin bir şekilde yellendiğini bildiği halde, "sesini ve kokusunu almadım" deyip, abdest almamak ta tehlikelidir.

  Eğer abdestinizin bozulmadığından eminseniz bu vesvesedir. Vesveselere ise dikkat etmeme gerekir. Çünkü vesvesenin üzerine gittikçe büyür. Ehemmiyet vermediğin zaman kaybolur gider.
  düzenli olarak bu hastalık tekrar ediyorsa/iki vakit arası abdestini tutamıyorsan özürlü sayılırsın. gaz çıktığı halde namazına devam edebilirsin.
  ama çok nadiren yaşanan bir durum ise özürlü sayılmazsın.

+ Yorum Gönder