+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Evvabin namazı akşam namazı arkasına kılınır 6 rekattır(isteğe göre 2-4-6 rekat olarak kılınabilir) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evvabin namazı akşam namazı arkasına kılınır 6 rekattır(isteğe göre 2-4-6 rekat olarak kılınabilir)

  Reklam
  Sual: Evvabin namazı akşam namazı arkasına kılınır 6 rekattır(isteğe göre 2-4-6 rekat olarak kılınabilir).iki rekatta bir slm verilir.ilk rekatta kafirun ikinci rekattada 3 ihlasla kılınır ve son 5-6.rekatları oturularak kılınır diye biliyorum doğrumudur ..
  cvp yazarsanız çok sevinirim Şimdiden Allah razı olsun... ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Evvabin namazı akşam namazı arkasına kılınır 6 rekattır(isteğe göre 2-4-6 rekat olarak kılınab


  Reklam  Cevap:
  EVVABÎN NAMAZI HAKKINDA BİLGİLER


  Evvabîn, tövbe eden, sığınan anlamına gelen evvâb kelimesinin çoğuludur. Kur'ân'da beş yerde tekil ve bir yerde de çoğul olarak geçen bu kelime ile peygamberlerin ve sâlih kulların tövbe edip Allâh'a yöneldikleri anlatılır. Evvâbîn namazı ise, tövbe eden ve Allâh'a sığınanların namazı demektir. Hz. Peygamber'in, akşam namazından sonra altı rekat namaz kıldığı ve bunu tavsiye ettiği rivâyet edilmektedir (İbn Mace, İkâme, 185; Tirmizi, Salat, 202). Rasulullah, akşam ile yatsı arasında kılınan bu namazı, Kur'ân'da evvabîn diye nitelendirilen sâlih kulların namazı gibi sayılacağını belirtmek maksadıyla "evvabîn namazı" olarak vasıflandırmaktadır. Bunun yanında kuşluk vaktinde kılınan namazın da hadislerde evvabîn namazı olarak vasıflandırıldığı görülmektedir (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 19). Altı rekatlı bir namaz olan evvâbîn namazı, altı rekatın sonunda selam verilmek sûretiyle bir defada kılınabileceği gibi, dört veya iki rekatta bir selam da verilebilir. Ancak iki rekatta bir selam vermek daha iyidir. (İ.P.)

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  evvabin namazı ne zaman kılınır

  ‘Evvâbîn’, tövbe edip Allah’a sığınanların namazı anlamına gelir. Peygamberimiz (s.a.s.)’in evvâbîn namazının kuşluk vakti kılınacağını ifade eden hadislerinin (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 19) yanı sıra akşam namazından sonra nafile kılan kimsenin ‘evvâbin’den olacağını bildiren başka rivayet (Taberânî, Mu’cemü’l-Evsât, Kahire, 1415, I, 250, VII, 191) sebebiyle, ‘evvâbin namazı’ tabirinin akşam namazından sonraki nafile için kullanılması yaygınlaşmıştır. Altı rekatlık bir namaz olan evvâbîn namazı, tek selâmla kılınabileceği gibi üç selâmla da kılınabilir (Şürünbülâlî, Merâki’l-felah, I, 170-171). Peygamberimiz (s.a.s.): “Kim akşam namazından sonra kem söz söylemeksizin altı rekât namaz kılarsa, bu kendisi için on iki senelik ibadete denk kılınır” buyurmuşlardır (Tirmizî, Salât, 321). Ayrıca kendisinin de akşam namazından sonra altı rekât namaz kıldığı rivayet edilmektedir (Şevkânî, Neylü’l-evtâr, III, 64).

 4. Misafir
  Peki, bu namazı kılarken okunacak dualardan bahseder misiniz ? Şöyle duydum; ilk 2 rekat ... Duaları sonraki 2 rekat ... En sonunda da oturarak kılınıyor diye ?

 5. Misafir
  Ben ilk önce niyet ettim allahım senin rizan için evvabin namazını kılmaya derim. Sonra normal sabah namazının sünneti gibi kilarim. 2 rekatta bir selam verrim toplam 6 rekat kilarim. Dorumu ?

 6. mum
  Administrator
  akşam namazından sonra kılınan namaz
  toplam 6 rekat kilarim. Dorumu ?
  Kardeş
  Evvabin namazını doğru kılıyorsun

+ Yorum Gönder
akşam namazından sonra kılınan namaz,  akşam namazından sonra kılınan 6 rekat namaz,  aksam namazindan sonra 6 rekat namaz,  6 rekat namaz nasıl kılınır,  akşam namazından sonra 6 rekat,  akşam namazından sonra kılınan 6 rekatlık namaz,  akşam namazının arkasından kılınan namaz